EÚ chce skoncovať s kyber-podvodmi s emisiami

S emisiami sa podvádza i na internete. Napríklad minulý mesiac dostalo niekoľko spoločností, ktoré spravujú národné emisné registre, falošný e-mail, ktorý odkazoval ne podvodnú stránku. Ak si na ňu zamestnanec správcu registra klikol, systém ho požiadal o zadanie identifikačného kódu a hesla, ktoré je kľúčom k internetovému obchodovaniu s emisnými povolenkami.

Skôr, než členské štáty stihli reagovať na únik prístupových údajov do databáz, došlo k vykonaniu zopár falošných transakcií v hodnote niekoľkých miliónov eur.

Výbor Rady pre klimatické zmeny včera schválil balík s opatreniami, ktoré majú obchodovanie s emisiami a systém ETS viac chrániť pred elektronickými podvodmi. Najvýznamnejšou zmenou je právomoc národného administrátora odmietnuť vytvorenie nového používateľského konta a zablokovať prístup pre už registrovaného klienta. Pravidlá tiež otvárajú priestor pre zdieľanie databáz medzi jednotlivými národnými registrami.

„Je to dobrá vec. Som rada, že výbor pre klimatické zmeny dnes takto rozhodol. Je to dôkaz, že EÚ prijíma kroky v mene bezpečnosti používateľov registrov,“ komentovala výsledok hlasovania komisárka pre klimatické zmeny Connie Hedegaard.

Nové pravidlá by mohli vstúpiť do platnosti v lete. Stane sa tak po formálnom súhlase Parlamentu a Rady.

Opatrenia v oblasti internetovej bezpečnosti sú súčasťou širšieho balíka, ktorý mení Európsku schému obchodovania s emisiami ETS. Väčšina zmien, medzi nimi najmä zapojenie leteckej dopravy do ETS, sa začne uplatňovať od roku 2012.

Januárové falošné transakcie neboli prvým podvodom v rámci ETS. V lete minulého roka niekoľkí špekulanti nakúpili emisné povolenky v jednom členskom štáte EÚ za cenu bez DPH a následne ich predali v inej krajine EÚ za cenu s DPH, pričom zmizli skôr, ako príslušnú DPH zaplatili daňových úradom.