EÚ je pripravená pomôcť Maďarsku

Cistanie - toxicke blato

Nebezpečný kal zasiahol vo štvrtok (7. októbra) hlavný tok Dunaja, informovali zahraničné tlačové agentúry. Podľa úradov je však úroveň znečistenia minimalizovaná a Dunaj neutrpel žiadne vážne škody. Ekológovia však varujú, že vysoká koncentrácia ťažkých kovov môže mať dlhodobý dosah na životné prostredie.

Európsky komisár pre životné prostredie Janez Potočnik vyhlásil, že členské štáty a Brusel sú pripravené poskytnúť svoju podporu Maďarsku po nedávnej katastrofe v Ajke na západe krajiny, píše portál TheParliament.com.

„V tomto momente je náročné povedať, aké budú následky,“ cituje komisára TheParliament.com. „Pre mňa je teraz najdôležitejšie pomôcť ľuďom, ktorí sú buď zranení alebo majú poškodené domovy.“

Krajina požiadala vo štvrtok o pomoc Európsky mechanizmu civilnej obrany (CIM). Maďarská vláda oznámila, že nepotrebuje finančnú podporu, ale nutne žiada o pomoc troch až piatich expertov, ktorí majú skúsenosti so zaobchádzaním s toxickým blatom. Monitorovacie a informačné centrum mechanizmu už posunulo žiadosť 31 krajinám, ktoré sú v mechanizme zapojené a v blízkej dobe očakáva ponúknutú výpomoc.

„V Maďarsku došlo k ekologickej pohrome, ktorú nezastavia národné hranice a vyžaduje si celoeurópsku odpoveď,“ cituje komisárku pre krízové opatrenia Kristalinu Georgievu stránka rozhlasovej stanice Hlas Ruska.

Ešte v stredu (6. októbra) komisárka pre informačnú agentúru Focus povedala, že Maďarsko podniklo potrebné kroky a pomoc Európskej únie nie je potrebná. Georgieva by mala navštíviť krajinu 18. októbra.

Podľa slov premiéra Orbána bola katastrofa „viac ako pravdepodobne“ dôsledkom ľudského zavinenia. „Pred dvoma týždňami tu bola vykonaná kontrola. Oficiálna správa hovorila, že je všetko v poriadku a teraz môžete vidieť, čo znamená v poriadku,“ vyjadril sa Orbán pre televíziu z postihnutej oblasti.

Ďalšie priemyselné riziká

V Maďarsku sú ďalšie dve lokality s podobným toxickým bahnom, varovalo WWF International. Jedna leží pri obci Almásfüzitő na brehu Dunaja pri slovenských hraniciach a zadržuje približne 12 mil. ton kalu v siedmych nádržiach na ploche 40 hektárov.

V Srbsku leží pri rieke množstvo zariadení ťažkého priemyslu. Medzi nimi sú napríklad ropné rafinérie a továrne na výrobu priemyselných hnojív a vinylchloridu.

V Bulharsku je takmer 20 odpadových priehrad, zadržujúcich hlušinu. Hoci boli viaceré už vyradené z prevádzky, stále sa po nich nachádzajú v podzemí ťažké kovy.

V Rumunsku sa v súčasnosti objavili protesty proti vládnemu rozhodnutiu o novom masívnom projekte ťažby v oblasti Roşia Montană. Krajina má stále v pamäti kyanidovú kontamináciu Dunaja z roku 2000, kedy unikol odpad zo spracovávania zlata.