EÚ svoj emisný cieľ asi nesprísni

„Finálne zhodnotenie znie, že [sprísnenie emisného cieľa] pravdepodobne nie je možné,“ vyhlásila pred novinármi Teresa Ribera, španielska ministerka pre klimatické zmeny. Po sobotnom neformálnom zasadnutí ministrov životného prostredia a energetiky sa zdá, že EÚ svoj emisný cieľ (20 percent do roku 2020) s veľkou pravdepodobnosťou nesprísni.

Krajiny EÚ vytvárajú asi 14 percent svetových emisií CO2. Európa, hoci bola v Kodani málo viditeľná a veľmi sa neprejavila, chce byť klimatickým lídrom i naďalej. Environmentalisti však upozorňujú, že ak tak má byť, treba výrazne sprísniť emisné limity.

EÚ ako celok v minulosti vyhlásila, že svoj 20-percentný cieľ do roku 2020 zvýši na 30 percent v prípade, že i ostatné krajiny sveta prejavia úsilie a definujú ambiciózne národné ciele. Zmluva z Kodane hovorí, že každá krajina by tak mala spraviť najneskôr do konca januára 2010.

Dezignovaná komisárka pre klimatické zmeny Connie Hedegaard počas vypočutia pred európskymi poslancami v piatok vyhlásila, že počas tohto roka by sa mohla situácia vyvinúť tak, aby EÚ mohla zvýšiť svoj cieľ na 30 percent. Podľa nej sa tak môže stať ešte pred COP16 v Mexiku.

OSN ešte pred COP15 v Kodani (december 2009) vyzvala bohaté krajiny, aby sa zaviazali znižovať produkciu emisií CO2 o 25-40 percent do roku 2020. Cieľom je, aby sa globálna priemerná teplota atmosféry nezvýšila o viac ako 2 Celziové stupne.

EurActiv/Reuters