EÚ zaplatí vyčistenie Stredozemného mora

Zdroj: www.creativecommons.org

Stredozemné more je populárnou dovolenkovou destináciou, jeho pobrežie je však ohrozené znečistením. Komisia a Európska investičná banka predstavili 10. apríla výsledky štúdie pripravenej v spolupráci so Stredomorským akčným plánom (MAP) UNEP. Identifikovali v nej 131 „hlavných centier znečistenia“ v Alžírsku, Egypte, Izraeli, Jordánsku, Libanone, Sýrii, Tunisku, Maroku a na území Palestínskej samosprávy.

K riešeniu problému má prispieť 44 prioritných projektov čistenia mestských odpadových vôd, spracovania pevného odpadu, či znižovania priemyselných emisií, v celkovej hodnote asi 2,1 miliardy eur. Financovať by ich mal nový „Investičný program pre stredomorské centrá znečistenia“ (MeHSIP).

Iniciatíva má aj politický podtón. Komisia chce ukázať, že spolupráca v Stredomorí pokračuje a možno ju rozvíjať aj v rámci existujúcich nástrojov (napríklad Barcelonský proces). V júli totiž preberie predsedníctvo Francúzsko a oficiálne predstaví svoj projekt Únie Stredomoria. Hoci jeho ambície museli byť pod tlakom opozície Nemecka znížené, riešenie znečistenia patrí medzi priority.

Komisia samozrejme tvrdí, že sa nesnaží konkurovať francúzskym plánom. Rozšírenie spolupráce so Stredomorím označuje za súčasť „Iniciatívy Horizont 2020“, spustenej v roku 2005.

„Potreba finančných prostriedkov na zníženie znečistenia Stredozemného mora je tak veľká, že akákoľvek politická podpora je vítaná a potrebná“, povedala pre Le Monde Soledad Blanco, riaditeľka DG pre životné prostredie v Európskej komisii. Podľa nej je európska exekutíva v „neustálom kontakte s Francúzskom“ a to sa o návrh „veľmi zaujíma“.

Viceprezident EIB Philippe de Fontaine Vive s ňou súhlasí: „Investičný program pre centrá znečistenia je dôležitým štartom spoločnej snahy medzinárodných a bilaterálnych finančných inštitúcií… Nepodkopávame pôdu Francúzom. Práve naopak, zasievame semiačka pre lepšiu úrodu.“

Viac ako polovica miest nad 100 000 obyvateľov na pobreží Stredozemného mora nemá nemá čističky odpadových vôd, a 60% z nich tak ide priamo do mora. „Úpadok Stredozemného mora priamo ohrozuje zdravie 143 miliónov ľudí žijúcich na jeho pobreží a ohrozuje dlhodobý rozvoj kľúčových ekonomických sektorov ako rybárstvo či turistický ruch“, konštatuje štúdia.

Do summitu 13. júla sa bude musieť Komisia a Paríž dohodnúť na projektoch, ktoré budú realizované v rámci Únie Stredomoria.