Európa, Čína aj Rusko sa zastali klimatickej dohody

BRICs, Parížska dohoda

Summit BRICs vlani v októbri. FOTO: TASR/AP/Anupam Nath

Európa, Čína a Rusko nečakajú so založenými rukami na rozhodnutie Bieleho domu o Parížskej dohode.

Donald Trump sľúbil, že sa ku klimatickej dohode vyjadrí vo štvrtok 1. júna o 21. hodine stredoeurópskeho času. Už na piatok je podľa informácií portálu EurActiv.com ohlásená iniciatíva Bruselu a Pekingu s cieľom izolovať Spojené štáty, ak sa rozhodnú od dohody odstúpiť.

K záväzku z Paríža sa prihlásila aj Moskva, hoci sama ho doteraz neratifikovala.

Brusel a Peking rokujú už dlho

Summit EÚ-Čína, ktorý sa v Bruseli koná vo štvrtok a v piatok, má vyústiť do spoločnej podpory boja proti klimatickým zmenám. Vyplýva to z dokumentov, ktoré má EurActiv.com k dispozícii.

Brusel a Peking začali na pracovnej úrovni tajne rokovať už v novembri, keď bol klimatoskeptik Donald Trump zvolený za prezidenta. Rokovania na ministerskej úrovni a s podporou členských štátov EÚ viedol eurokomisár pre klímu Miguel Arias Cañete.

Brusel a Peking v piatkovom vyhlásení vyslovia „najvyšší politický záväzok k Parížskej zmluve. Podpíšu „výzvu, aby (dohodu) podporili všetky strany.“

Parížsku dohodu, ktorá sa stala účinnou vlani v októbri, doteraz ratifikovalo 147 strán vrátane Európskej únie.

Budú spolupracovať na legislatíve

EÚ a Čína chcú spolupracovať na spoločnej klimatickej stratégii, legislatíve aj regulácii.

Parížska dohoda je nezáväzná medzinárodná zmluva. Dosiahnutie jej cieľa obmedziť otepľovanie Zeme do konca storočia na 1,5 – 2 stupne Celzia (v porovnaní s predpriemyselným obdobím) závisí od záväzkov jednotlivých štátov.

„Sme pripravení napredovať s ďalšími politikami a opatreniami,“ píše sa vo vyhlásení EÚ a Číny, ktoré spája boj proti klimatickým zmenám s bojom proti protekcionizmu.

K druhej priorite sa na nedávnom summite G7 pripojil aj Trump. Od prvej sa naopak dištancoval – na rozdiel od lídrov ostatných rozvinutých krajín.

Rusi podporili, ale neratifikovali

K Parížskej dohode sa vo štvrtok prihlásil aj Kremeľ.

„Prezident Vladimir Putin podpísal túto dohodu v Paríži. Rusko jej pripisuje veľký význam,“ uviedol počas telefonického brífingu pre novinárov jeho hovorca Dmitrij Peskov.

Zároveň však podľa denníka The Independent dodal, že „nemusíme zdôrazňovať, že účinnosť tejto dohody môže znížiť neúčasť kľúčových hráčov.“

Rusko však zostáva poslednou veľkou krajinou, ktorá Parížsku dohodu neratifikovala. Na rozdiel od Indie, Číny či Kanady.

Trumpa skúšal presvedčiť aj Musk

Posledné dni pred Trumpovým rozhodnutím, ako ďalej s Parížom, naňho apelovali rôzne osobnosti od predsedu Európskej rady po šéfa technologickej firmy Tesla.

 

„Nezhoršujte (politickú) klímu,“ napísal na Twitteri Donald Tusk. „Neviem, ktorým smerom pôjde Paríž, ale urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, aby som prezidentovi Spojených štátov priamo poradil … aby sme zostali,“ tweetoval Elon Musk.

Parížsku dohodu za Spojené štáty už ratifikoval – v rovnaký týždeň ako Čína a skôr ako Európa – bývalý prezident Barack Obama.

Očakáva sa, že Trump sa túto dohodu pokúsi podkopať, až jeho vyhlásenie však ukáže, ako presne.