Europoslanci chcú späť obehové hospodárstvo

zdroj TASR

Poslanci Európskeho parlamentu žiadajú opätovne zahrnúť balíček opatrení tzv. obehového hospodárstva do pracovného programu Komisie.

Europoslanci sa tak pridali k výzvam mimovládnych organizácií a združení obcí a podnikateľov v odpadovom hospodárstve, ktorí v spoločnom vyhlásení konštatujú, že vypustenie návrhu z pracovného programu „by mohlo viesť k zbytočnej a škodlivej právnej neistote, k plytvaniu zdrojmi európskych inštitúcií, a predovšetkým k omeškaniu iniciatív a investícií, ktoré sú potrebné od súkromných a verejných subjektov.“

Komisia oznámila svoj zámere stiahnuť návrh opatrení, vrátane vyšších cieľov recyklácie, už v decembri minulého roka.

„Komisia predloží ešte ambicióznejší návrh už koncom roka 2015,“ prisľúbil vtedy podpredseda Komisie Frans Timmermans, ktorý má na starosti tzv. lepšie regulácie.

V rámci prehodnocovania legislatívnych návrhov sa do pracovného programu na rok 2015 nedostala ani smernica o kvalite ovzdušia, či iné návrhy predchádzajúcej Komisie.

EK však zároveň naznačila, že „pred formalizáciou stiahnutia návrhov počká na stanoviská Európskeho parlamentu a Rady EÚ.“

Parlament by mal o pracovnom programe Komisie hlasovať zajtra (15. január), už teraz však viaceré parlamentné skupiny prejavili podporu stiahnutému návrhu balíčka opatrení odpadového hospodárstva.

Väčšina parlamentných stojí za obehovým hospodárstvom

Europoslankyňa za liberálov Cathrine Beader včera avizovala, že zvažuje vydať spoločné uznesenie s ostatnými parlamentnými skupinami na podporu opatrení na ochranu životného prostredia.

Druhá najväčšia parlamentná skupina Socialistov a demokratov vo svojom vyjadrení naznačila, že „sa rozhodne stavia proti zámerom Komisie vypustiť legislatívne návrhy o kvalite ovzdušia, a odpadov z obalov, na ktorých začali zákonodarcovia pracovať len nedávno. “

Podobný názor vyslovili aj Európski reformisti a konzervatívci, ktorí odsúdili stiahnutie návrhov obehového hospodárstva. Vo svojom uznesení konštatovali, že „sú presvedčení, že investície do obehového hospodárstva sú plne kompatibilné s tvorbou pracovných miest, rastom a konkurencieschopnosťou.“ Konzervatívci navyše Komisiu požiadali, aby „objasnila časový rámec a postup pokiaľ ide o vypracovanie nového upraveného návrhu.“

S nezaradením balíčku opatrení, ktorý by zmenil viacero odpadových smerníc, nesúhlasia Zelení a dokonca ani euroskeptici zo skupiny Európa slobody a priamej demokracie.

„Vyzývame Komisiu, aby zachovala všetky konkrétne návrhy týkajúce sa obehového hospodárstva,“ vyhlásil líder britskej Strany nezávislosti Nigel Farage.

Jedinou politickou skupinou, ktorá podporuje rozhodnutie Junckerovej Komisie sa tak stala Európska ľudová strana, ktorá je najväčšou frakciou Európskeho parlamentu a domovskou stranou nového predsedu Komisie.