Europoslanci šetria a nepocestujú do Ria

Autor: nokhoog_buchachon, freedigitalphotos.net

Zástupcovia politických skupín vo výbore EP pre životné prostredie zrušili plán cesty do brazílskeho Rio de Janeiro na summit OSN o udržateľnosti. Rozhodnutie prijali začiatkom tohto týždňa vo svetle rastúcich nákladov na ubytovanie.

„Obrovský nárast v odhadovaných nákladoch účasti na summite jednoducho nie je opodstatnený, najmä v čase keď mnohí Európania čelia ťažkej ekonomickej situácii,“ uviedol predseda výboru Matthias Groote.

Záujmy EÚ tak bude na konferencii pravdepodobne presadzovať hlavne delegácia Európskej komisie a jeden zástupca EP. V rámci nedávnych rozpráv o vynakladaní finančných prostriedkov poslanci kritizovali za drahé zahraničné cesty aj iné útvary EÚ, napr. Európsku environmentálnu agentúru.

Podľa nedávneho prieskumu Reuters sa ceny ubytovania v meste od budúceho týždňa zvyšujú až päťnásobne oproti bežným cenám.

Agenda

Krajiny by mali počas summitu Zeme, ktorý sa v Riu uskutoční po dvadsiatich rokoch, podpísať 10 nových cieľov udržateľného rozvoja planéty a zaviazať sa k budovaniu zelenej ekonomiky.

Na programe má byť aj  nová dohoda o ochrane oceánov, schválenie výročnej správy o stave planéty, vytvorenie hlavnej svetovej agentúry pre životné prostredie či vymenovanie globálneho „ombudsmana“ alebo vysokého komisára pre budúce generácie.

Podľa pozorovateľov prešli niektoré z hlavných opatrení, ktoré boli v texte návrhu pre rokovania na konferencii, v priebehu prípravných rokovaní v New Yorku okresaním ambícií. Objavujú sa tak obavy, že summit, na ktorí majú pricestovať  viaceré hlavy štátov, lídri z politického, súkromného i mimovládneho sektora, či niektoré celebrity, by napokon nemusel priniesť želané výsledky.

Groote dokonca v stredu (9.5.) požiadal Parlament, aby podal formálnu sťažnosť generálnemu sekretariátu konferencie.

„Brazílska vláda by mala prijať opatrenia, aby sa vyhlo tomu, že hotely zneužívajú svoju pozíciu. Je to tiež súčasť zodpovednosti za hosťovanie takejto veľkej konferencie,“ poukázal holandský liberálny europoslanec Gerben-Jan Gerbrandy, ktorý je spravodajcom EP pre biodiverzitu a efektívne využívanie zdrojov a mal byť viesť 11-člennú delegáciu EP.

MZV: Máme obavy

Voči vysokým cenám a obmedzenej dostupnosti ubytovacích kapacít sa už ohradili aj iní potenciálni účastníci summitu.  Podľa odhadov malo do mesta pricestovať asi 50 tisíc účastníkov konferencie.

„Máme obavy,“ uviedol brazílsky minister zahraničia Antonio Patriota, na otázku médií po zasadnutí Senátu o prípravách konferencie. „Chceme, aby bolo Rio+20 inkluzívne, ale ceny sú veľmi vysoké.“

V rámci príprav dokonca vláda rezervovala asi 80 % ubytovacích kapacít v hoteloch pre vládne delegácie z celého sveta. To však nepriamo znamená zablokovanie dostupnosti izieb pre ostatných návštevníkov, napríklad z mimovládneho sektora.

Na konferenciu nepricestuje ani americký prezident Barrack Obama či britský premiér David Cameron. Aj kvôli Cameronovi sa pritom posúval pôvodný termín summitu, keďže kolidoval s oslavami výročia kráľovnej Alžbety II na tróne, na ktorých sa zúčastňujú predstavitelia krajín britského Spoločenstva národov.

Rio by sa pritom malo poponáhľať s vyriešením svojho tradičného problému so zastaranými a predraženými hotelmi, nakoľko ho onedlho čaká usporiadanie ešte väčších športových udalostí – Svetového pohára vo futbale v roku 2014 a letných Olympijských hier v roku 2016.

(EurActiv/Reuters)