Europoslanci žiadajú vysoké pokuty za falšovanie emisných testov

Emisný test

Emisný test. FOTO-TASR/AP

Nové pravidlá environmentálneho a bezpečnostného testovania automobilov schválil vo štvrtok 9. februára výbor Európskeho parlamentu (EP) pre vnútorný trh.

Od nového a nezávislejšieho spôsobu testovania si EP sľubuje zabrániť podvodom, k akým došlo napríklad pri meraní emisií automobilov.

Nezávislý dohľad nad trhom

Europoslanci odhlasovali nové typové schvaľovanie vozidiel, teda proces, ktorým úrady v členských štátoch pred uvedením na trh dokladujú, že vozidlo spĺňa environmentálne a bezpečnostné štandardy EÚ.

Nové pravidlá sa týkajú zodpovedných úradov na národnej úrovni, testovacích stredísk a orgánov dohliadajúcich na trh.

Výbor EP schválil, že typové schvaľovanie vozidiel a dohľad nad trhom musia byť nezávislé a financované zo štátneho rozpočtu, alebo z poplatkov uvalených na výrobcov áut, alebo kombinovane. Výsledky schvaľovania a dohľadu majú byť po novom zverejňované.

Pokuta za porušenie: 30-tisíc za kus

Výbor navrhuje, aby každý členský štát vypracoval svoj vlastný „program trhového dohľadu“, ktorý by schvaľovala EK. Výrobcov vozidiel chcú pokutovať až do výšky 30.000 eur na auto, ak budú falšovať výsledky testov.

EP sa rozhodol zmeniť pravidlá v nadväznosti na kauzu automobilky Volkswagen, ktorá do svojich vozidiel s naftovým motorom montovala špeciálny softvér. Ten dokázal rozoznať emisný test.

Softvér spôsobil, že vozidlo počas testovania vypúšťalo menej emisií, ako pri bežnej prevádzke, čo automobilke umožňovalo podvodne splniť emisné limity.

O nových pravidlách bude na jednom z najbližších zasadnutí hlasovať EP a potom sa začne riadny legislatívny proces na úrovni Rady EÚ a europarlamentu.

Čítajte aj: Europoslanec, ktorý vyšetruje VW: Európskym automobilkám hrozí osud Nokie