Európske regióny podporujú Schwarzeneggerovu klimatickú iniciatívu

conan

Iniciatívu, ktorú oficiálne predstavili v Kalifornii, európske regióny aktívne podporujú.

„Podpis Klimatickej akčnej charty regionálnymi skupinami vysiela jasný odkaz národným vládam i medzinárodným inštitúciám,“ povedala Michèle Sabban, nedávno znovuzvolená predsedkyňa Výboru európskych regiónov a podpredsedkyňa regionálnej rady Ile-de-France.

„Odkaz znie, že musíme uznať akcie regiónov na podporu inovácií a adaptáciu na klimatické zmeny. Svetoví politici by sa mali poučiť z našej schopnosti vytvoriť nové formy spolupráce,“ dodala.

Ďalšími európskymi regiónmi, ktoré sa zúčastnili spustenia R20 sú Alba (Rumunsko), Flevoland (Holandsko), Azory (Portugalsko), Istria (Chorvátsko) a Doneck (Ukrajina).

Rétorika alebo reálna zmena do budúcna?

Iniciatíva R20 má spájať regionálne vlády z celého sveta pri podpore energetickej efektívnosti, obnoviteľných zdrojov a zelenej dopravy. Myšlienku založenia tejto skupiny spomenul dnes už dosluhujúci guvernér Schwarzenegger po prvýkrát na tlačovej konferencii počas konferencie v Kodani v decembri 2009.

Avšak ako uvádzajú americké médiá, počas jedenásť-mesačného obdobia zakladania R20 sa Schwarzeneggerovi v skutočnosti nepodarilo zmobilizovať mnohých regionálnych lídrov. Na ceremónii pri príležitosti založenia R20 bol prítomný len jeden odstupujúci americký guvernér – Jim Doyle zo štátu Wisconsin, ďalší traja vyjadrili ochotu sa pripojiť. Z Číny, ktorá vypúšťa do ovzdušia najviac emisií CO2, sa zatiaľ k iniciatíve neprihlásil žiaden predstaviteľ regiónov.

Iniciatíva R20 vychádza z modelu ďalšej environmentálne zameranej skupiny C40. Združuje veľké mestá a zaväzuje sa k podpore čistej energie a k presadzovaniu opatrení, ktoré šetria energiu. Založená bola v roku 2005 v Londýne z podnetu starostu mesta New York Michaela Bloomberga.

Skupina R20 zahájila svoju činnosť počas 3. globálneho klimatického summitu guvernérov, ktorý sa konal v dňoch 15.-16. novembra v kalifornskom meste Davis. Stretnutie bolo poslednou príležitosťou pre guvernéra Schwarzeneggera ovplyvniť svetovú politickú scénu pred tým, ako mu 2. januára 2011 vyprší druhý mandát.

Schwarzenegger sa tiež usiluje o predsednícke kreslo R20. Mohol by tak pokračovať vo svojich aktivitách zameraných na podporu energetickej efektívnosti a redukciu emisií skleníkových plynov.

„Nemôžeme si dovoliť čakať na kroky vlád či medzinárodného spoločenstva. Akciu potrebujeme teraz a akcia je to, čo robíme založením R20,“ vyjadrila sa pre prítomných delegátov guvernér.

Ďalej uviedol: „Úloha regionálnych vlád je dôležitejšia než kedykoľvek predtým a Kalifornia ukázala, že štát a regionálne vlády dokážu vytvoriť politiky, ktoré podporia zelenú ekonomiku, vytvoria nové pracovné miesta a zlepšia stav životného prostredia…Vďaka tejto jedinečnej spolupráci bude R20 svetovým lídrom a pomôže ovplyvniť národné i medzinárodné činnosti.“

Schwarzenegger, ktorý vyrástol v Rakúsku, sa postu kalifornského guvernéra ujal v novembri 2003. Pravidelne hovoril o nutnosti zaoberať sa klimatickými zmenami. V roku 2006 podpísal zákon, ktorý obmedzuje emisie skleníkových plynov v Kalifornii, najľudnatejšom štáte USA. V januári 2011 vstúpi do platnosti zákon, podľa ktorého bude Kalifornia prvým americkým štátom s regulovaným obsahom toxických chemikálií vo výrobkoch určených spotrebiteľom.

Ďalšie kroky

  1. november – 10. december 2010 – klimatická konferencia OSN v Cancúne, Mexiko