Extra kolo klimatických vyjednávaní bude v Číne

Foto: Flickr.com/artic pj

Svetové klimatické rokovania UNFCCC sa v tomto roku posilnia o extra kolo vyjednávaní, ktoré sa uskutoční v severočínskom prístavnom meste Tiankin. Včera to vyhlásil Achim Steiner, zástupca generálneho tajomníka OSN a riaditeľ Environmentálneho programu OSN (UNEP). Na uskutočnení dvoch extra kôl rokovaní v roku 2010 sa dohodli delegáti prvého tohoročného kola v Bonne (EurActiv 13/04/10).

„Čína predstaví niekoľko nových nápadov a možností, ako posunúť vyjednávania vpred,“ vyhlásil Steiner počas svojej čínskej pracovnej cesty. V Tiakine by sa mohli vyjednávači dohodnúť na prvkoch, ktoré bude obsahovať nástupca Kjótskeho protokolu.

Od konferencie COP16 v mexickom Cancúne (29.11. – 10.12.2010) sa očakáva prijatie medzinárodnej právne záväznej dohody, ktorá po roku 2012 nahradí Kjótsky protokol. Obdobné očakávania sa kládli i na COP15 v Kodani (december 2009), konferencia však nakoniec skončila iba politickou deklaráciou.

Čína je najväčším producentom emisií CO2 vo svete. Preto je jej angažovanie v svetových klimatických rokovaniach UNFCCC kľúčové. Na druhej strane, Peking a niekoľko ďalších aktérov vyhlásili, že dosiahnutie novej dohody si sľubujú až od COP17, ktorá sa uskutoční na konci budúceho roka v Juhoafrickej republike.

Európska komisárka pre klimatické zmeny Connie Hedegaard vyhlásila, že v súčasnosti sa „nevyjednáva, ale diskutuje“ o možnostiach, ktoré z téz sa dostanú do formálnych vyjednávaní. Medzi nimi napríklad i definícia monitoringu, informovania a verifikácie dosahovania emisných záväzkov krajín (MRV).

Komisárka minulý týždeň (2.6.) na Európskom obchodnom summite vyhlásila, že ak sa nedosiahne pokrok v otázke MRV, nedosiahne sa ani pokrok v medzinárodných rozhovoroch ako taký. Doplnila, že EÚ chce, aby sa diskusie posunuli zo všeobecnej roviny do vyjednávaní o konkrétnej podobe, ako by mal nový systém vyzerať.

EurActiv / Reuters