Festival Pohoda bol opäť „zelený“

Zdroj: TASR

Triedený zber odpadu fungoval, separovali sa plasty, papier aj kov. V areáli bolo označených niekoľko kontajnerových stanovíšť. Vlastné vrecia na odpad dostal aj každý zo stanov. O odpratávanie odpadkov sa navyše starali aj stovky dobrovoľníkov.

„Kde tu na zemi nejaký odpad leží. Neporiadok robia hlavne tí zo zahraničia," rozhorčoval sa starší pán Jozef. „Ale tá čistiaca čata to dáva hneď do poriadku, sú naozaj rýchli," pochválil dobrovoľníkov.

K čistote najväčšieho slovenského letného festivalu Bažant Pohoda po ôsmykrát prispela spoločnosť ENVI-PAK.

Nápojové plechovky

Aktivity rozšírili tento rok aj o recykláciu nápojových plechoviek. Spojenie s firmou BCME BevCan East dalo aktivitám na festivale špecifické zameranie, hovorí Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ priemyselného združenia SLICPEN.

O výhodách plechoviek sa mohli prípadní záujemcovia dozvedieť viac pri stánku ENVI-PAK, alebo od promotérov v modrých tričkách.

Promotéri návštevníkov festivalu informovali ako správne triediť odpad. Zo zozbieraných plechoviek stavali návštevníci repliku Trenčianskeho hradu alebo sa na workshope učili ako inak využiť tento materiál.

„Hrad sa celkom podaril, moja plechovka by ale farebne k tým strieborným neladila,“ povedala Jana zo Žiliny. Samotný nápad poukázať aj touto cestou na recykláciu plechoviek sa jej páčil.

Ďalšia účastnícka workshopu, Paula, si podobné aktivity cení, podľa vlastných slov je sama „eko-naladená“ a stánok ENVI-PAKu navštívila v rámci festivalu Pohoda aj v minulosti.

„Som rada, že sa aj takto medzi mladých šíri osveta. Dúfam, že tú kolobežku vyhrám.“ Úlohou v súťaži bolo odhadnúť počet plechoviek použitých na stavbu.

Opakovane použiteľné poháre 

Opakovane použiteľné poháre sú ekologické a nevzniká po nich odpad, čo je rozdiel oproti minulosti, kedy tvorili poháre vždy najväčšiu časť odpadu na festivale.

Zapožičanie takéhoto pohára stálo na Pohode 2 eurá a výsledok bol citeľný.

Ľudia ich neodhadzovali na zem, využívali ich počas celého festivalu a potom ich jednoducho vrátili a dostali naspäť 2 eurá.

„Ten môj som niekde stratil, tento je priateľkin. Je pravda, že poháre sa na zemi už vôbec nepovaľujú, je to super zmena oproti minulosti," pochválil novinku jeden z návštevníkov.

Poháre mali z jednej strany klip. Ľudí tak neobmedzovali v pohybe, zavesili si ich jednoducho na nohavice a obe ruky zostali voľné, napríklad na potlesk.