Fínsko uvažuje o stavbe prvej ekologickej diaľnice

Zdroj: TASR; autor: Milan Kapusta

Časť diaľnice E18, ktorá povedie z Helsínk do Vaalimy na hranici s Ruskom, sa môže čoskoro stať prvou ekologickou cestou na svete.

Mesto Loviisa, ktoré leží zhruba v polovici cesty medzi Helsinkami a ruskou hranicou v mieste chystanej diaľnice E18, v súčasnej dobe skúma, či je podobný projekt možné vôbec realizovať. Štúdiu začalo mesto pripravovať začiatkom roku a prvé výsledky predstavilo na verejnom fóre v prvej polovici augusta.

Nejedná sa len o diaľnicu

Zmyslom celého projektu nie je len stavba diaľnice. Vláda chce na tomto konkrétnom projekte vyskúšať model „koridoru udržateľného rozvoja“, ktorý by súčasne prispieval k hospodárskemu rastu, kvalitnej doprave a ochrane životného prostredia.

Jeho tvorcovia chcú projektom prispieť k rozvoju ekonomiky regiónu. Miestne firmy by dodávali napríklad etanol, ktorý by vyrábali z odpadu a ďalších zdrojov, ktoré sú dostupné pozdĺž celej trasy diaľnice. Elektrina potrebná pre dobíjacie terminály pre elektromobily alebo k prevádzke diaľničnej infraštruktúry by sa vyrábala zo slnka alebo z vetra. Fíni chcú tiež diaľnicu osvetliť pomocou inteligentných systémov a počítajú s využitím geotermálnej energie.

Cieľom celého projektu je podporiť rozvoj a využívanie inteligentných technológií a tým prispieť k zvýšeniu bezpečnosti na cestách.

Termín dokončenia: 2016

Do projektu sú zapojené veľké energetické spoločnosti Fortum a Neste Oil, mestá Loviisa, Prvoo a Hamina, ležiace na trase plánovaného diaľničného úseku, a technologická spoločnosť Ensto.

Prípravná fáza bola zahájená tento rok a skončiť by mala v apríli 2011. Stavať by sa malo začať ešte v apríli 2011 a projekt by mal stáť celkom 700 mil. eur. S dokončením sa počíta v roku 2016.

Projekt by jeho tvorcovia radi čiastočne financovali z európskych dotácií na rozvoj transeurópskych sietí TEN.