G8: Klimatická dohoda stále vzdialená

Zdroj: www.creativecommons.org

„Vyslovili sme silné odhodlanie, že sa na summite v Tojako pokúsime nájsť dohodu o znížení emisií skleníkových plynov do roku 2050 o minimálne polovicu“, povedal po stretnutí ministrov financií G8 v Kobe japonský minister Ičiro Kamošita.

Summit krajín G8 – Francúzska, Japonska, Kanady, Nemecka, Ruska, Spojených štátov, Talianska a Veľkej Británie – sa uskutoční 6.-8. júla v japonskom Kojako. Hlavným bodom agendy budú klimatické zmeny, lídri chcú stretnutie využiť na podporu globálnych klimatických rokovaní.

No „bez strednodobého cieľa, povinného strednodobého cieľa (zníženia emisií) pre rozvinuté krajiny bude dosiahnutie dohody veľmi komplikované“, povedal nemecký štátny tajomník pre životné prostredie Matthias Maching. Kľúčové budú rokovania OSN o klimatických zmenách v decembri 2009 v Kodani.

Predbežné záväzné ciele pre rozvinuté krajiny, a nie len jeden, konečný limit pre rok 2050, žiada viacero rozvojových štátov aj EÚ. ďalšie vyspelé krajiny však majú iný názor.

Japonsko, ktoré zostáva za záväzkami, ktoré mu vyplývajú z Kjótskeho protokolu, s predbežnými cieľmi veľmi nesúhlasí. Rusko a USA už vyslovili nesúhlas s akýmikoľvek záväznými limitmi, bez ohľadu na časový rámec. Namiesto nich preferujú investície do čistých technológií.

Rozdielne názory vrhajú tieň pochýb na schopnosť vyspelých krajín dohodnúť sa na summite v Tojako na čomkoľvek konkrétnom. USA cez víkend potvrdili, že neodsúhlasia žiadnu globálnu dohodu, ktorá nezaviaže aj Čínu a Indiu.

Napriek nezhodám, ktoré sa premietli aj do záverov minuloročnému summitu v Bali, sa názory Japonska a EÚ pravdepodobne zbližujú v otázke využitia sektorových dohôd (obmedzenia emisií špecifických pre vybrané sektory) pre tie priemyselné sektory, ktoré by mohol prísny emisný režim výrazne konkurenčne poškodiť.