Gibraltár environmentálne nariadenia Únie neporušil

Tlačová hovorkyňa Komisie pre životné prostredie Andreja Skerl informovala, že útvary Komisie posúdili stanoviská krajín a dospeli na základe vyšetrovania k záveru, že nedošlo k porušeniu environmentálnych nariadení."

Komisia vyšetrovaním nezistila žiadne porušenie rámcovej smernice o morskej stratégii ani smernice o biotopoch. Oddelenie Komisie pre oblasť životného prostredia informovalo, že v prípade Gibraltáru nedošlo vzhľadom k dopĺňaniu paliva do lodí na mori k porušeniu právnych predpisov bloku týkajúcich sa životného prostredia.

V poriadku sú aj developerské projekty (Eastside, Sovereign Bay), ktoré podľa Španielska predstavujú nezákonný zásah do ich vôd. V rozpore s environmentálnym právom Únie nie je ani použitie betónových blokov pri stavbe umelého útesu na území známom ako Skala.

Gibraltárska vláda je s rozhodnutím Komisie spokojná. Zároveň je vďačná za asistenciu, ktorá sa jej dostala od britských úradov z Londýna a Bruselu.

Dlhotrvajúce napätie medzi Španielskom a Britániou v spojitosti s Gibraltárom sa najviac vystupňovalo vlani v lete, keď Madrid zaviedol intenzívne kontroly na spoločnej hranici s Gibraltárom, pri ktorých museli motoristi čakať dlhé hodiny.

Dôvodom zavedenia kontrol bolo údajné pašovanie tabakových výrobkov z Gibraltáru do Španielska.

Madrid trvá na tom, že hraničné kontroly sú zákonné a potrebné, pretože ani Británia, ani jej kolónia Gibraltár, nie sú súčasťou schengenského priestoru. Gibraltár nie je členom európskej colnej únie.

Prísnejšie kontroly boli odpoveďou na rozhodnutie miestnej správy Gibraltáru vytvoriť zo 70 betónových blokov umelý útes. Gibraltár to zdôvodnil tým, že vytvorenie umelého útesu povedie k zvýšeniu počtu vylovených rýb.

Španielsko vyhlásilo, že betónové bloky porušujú predpisy EÚ v oblasti životného prostredia a ohrozujú živobytie španielskych rybárov.

Rozpor aj v otázke výlučnej ekonomickej zóny

Gibraltár si nárokuje jurisdikciu nad oblasťou (výlučná ekonomická zóna), ktorá sa nachádza do troch námorných míľ od Brala.

Územie známe ako Bralo, ktoré odstúpilo Španielsko Veľkej Británii po podpísaní Utrechtskej dohody z roku 1713, je pravidelným zdrojom napätia medzi Madridom a Londýnom. Španieli tvrdia, že podľa Utrechtskej dohody by mali Gibraltáru prináležať iba vody v blízkosti prístavu.

Španielsko sa niekoľko krát pokúšalo územie opätovne získať pod svoju kontrolu, no obyvatelia Gibraltáru v doterajších referendách návrat pod španielsku kontrolu zakaždým odmietli.

Komisia vyslala v septembri a v novembri minulého roka na Gibraltár tím a vydala viacero odporúčaní na riešenie problémov. Madrid aj Londýn mali odporúčania Komisie implementovať do šiestich mesiacov.