Grécka opozícia sa kvôli požiarom pýta premiéra, či môže spávať

Predmestie Atén, Mati, po požiare. 29.júl 2018 [EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS]

Grécky premiér Alexis Tsipras kritizoval opozíciu, ktorá podľa neho zneužila jednu z najhorších prírodných katastrof v krajine. Lesné požiare si vyžiadali 91 obetí a opoziční poslanci chcú, aby ministri prevzali zodpovednosť a odstúpili zo svojich funkcií.

Lesné požiare, ktoré ochromili Grécko, pohltili 23. júla Mati, severovýchodné predmestie Atén. Množstvo ľudí bolo zranených a počet obetí sa ešte môže zvýšiť. Politici sa začali vzájomne obviňovať a špekulovať o tom, či bol vôbec vydaný príkaz na evakuáciu a či záchranné služby zareagovali dostatočne včas.

„Akt osobnej zodpovednosti“

„Skutočne sa čudujem, ako môžu niektorí ľudia spávať a pokračovať v plnení svojich povinností,“ povedal na tlačovej konferencii Kyriakos Mitsotakis, šéf strany Konzervatívnej novej demokracie.

„Keď niekto prevezme politickú zodpovednosť, malo by to zahŕňať aj zodpovedajúce činy. Rezignácia je akt osobnej zodpovednosti,“ povedal Mitsotakis, ktorého strana momentálne vedie v prieskumoch verejnej mienky.

Mitsotakis uviedol, že osoby zodpovedné za koordináciu reakcie na požiare, vrátane ministrov civilnej ochrany a vnútra, a šéfa hasičov, by mali odstúpiť.

Premiér neprišiel včas

Hoci opozičný politik priamo nespomenul aj osobu premiéra, jeho pripomienky sa zdali byť namierené proti Tsiprasovi. Ten sa už vyjadril, že za katastrofu prijal plnú politickú zodpovednosť.

Zdalo sa, že predsedu vlády kritizuje aj za to, že sa na mieste katastrofy neobjavil skôr, ale až týždeň po vypuknutí požiaru. Ďalší minister, ktorý bol na mieste skôr ako premiér, mal búrlivú výmenu názorov s pozostalými o tom, či bola pomoc zaslaná včas.

„Hnev a súcit s bolesťou druhého je niečo hlboko osobné,“ povedal Mitsotakis. „Ale verejní činitelia nemajú právo sa počas krízy skrývať. (Líder) má povinnosť zaujať stanovisko a stáť pri ľuďoch v ťažkých časoch.“

„Politické vykorisťovanie“

Úrad premiéra obvinil v utorok (31. júla) Mitsotakisa, že sa snaží „zneužiť bolesť a stratu desiatok občanov“.

„Ľudské životy sa nemôžu stať predmetom politického vykorisťovania,“ uviedla vo svojom vyhlásení Tsiprasova kancelária. „Občania budú súdiť tých, ktorí sami súdia.“

Tsipras sľúbil, že dôkladne preskúma, prečo stovky ľudí uviazli v plameňoch. Sľúbil, že zavedie viaceré zmeny, vrátane opatrení proti nelegálnej výstavbe. Predpokladá sa, že práve ilegálne stavby zhoršili požiar a zablokovali únikové cesty ľudom, ktorí utekali smerom k moru.