Keby kravy negrgali, nebolo by horúco

„Prvé výsledky nás veľmi prekvapili. Tridsať percent argentínskych emisií môžu vytvárať kravy,“ cituje Guillerma Berra agentúra Reuters. Berra, ktorý je členom tamojšieho Národného inštitútu poľnohospodárskych technológií, vedie výskumný tím zaoberajúci sa vzťahom dobytka a klimatických zmien.

Žalúdok priemernej kravy, ktorá váži 550kg, môže denne vyprodukovať až 800-1000 litrov plynov denne, ktoré sa uvoľňujú grganím počas trávenia. Kravské grgy obsahujú veľký podiel metánu, ktorý je z hľadiska globálneho otepľovania 23krát nebezpečnejším, než oxid uhličitý (CO2).

Odpoveďou na kravskú hrozbu by mohol byť upravený spôsob ich stravovania. Najviac metánu vyprodukuje ich žalúdok, ak je naplnený obilím. Na druhej strane, rastliny ako lucerna či ďatelina sú menej emisnotvorné.

Agentúra Reuters uzatvára svoju správu vyhlásením Silvie Valtorta (Národná rada pre vedecké a technické skúmanie): „Vypracovali sme predbežnú štúdiu a zistili sme, že tanínom môžete znížiť emisie metánu až o 25%.“

Iní vedci vidia riešenie v hormonálne obohatenom stravovaní dobytka. Judith Capper z americkej Cornell University tvrdí, že rekombinovaný hovädzí somatotropín (rBTS) prispieva až k 7-percentnému zníženiu emisií v prepočte na liter vyprodukovaného mlieka.

Doreen Stabinsky (Greenpeace) podľa portálu NewScientistEnvironment tvrdí, že výroba syntetických či geneticky modifikovaných hormónov nemusí byť odpoveďou. Podľa neho treba pri hodnotení brať do úvahy celkový súčet emisií, vrátane tých, ktoré vzniknú pri výrobe stravovacích doplnkov a ich doprave k farmárom po celom svete. Preto sa skôr prikláňa k zmene prirodzeného zloženia pokrmov v prospech zelených rastlín.

Nebezpečenstvo, ktoré pre životné prostredie predstavujú kravy, nie je novým objavom. V roku 2006 naň upozornila aj OSN. Vo svojej správe tvrdí, že dobytok produkuje veľa plynov, ktoré sú nielen skleníkové, ale súčasne sa podpisujú aj pod kyslé dažde. Hovädzie zvieratá tak majú nepriamo na svedomí hektáre odlesnených plôch, otrávených vodných zdrojov, či rozpustených koralových útesov.

„Zoznámte sa s najväčším svetovým ničiteľom životného prostredia. Nie je to auto, lietadlo a dokonca ani George Bush: Je to krava.“ Týmito slovami v decembri 2006 komentoval závery správy OSN britský denník Independent.