Klimatická pomoc: Buď prispejú všetci alebo nik

Foto: Flickr.com/mape_s

„EÚ a jej členské štáty zrealizujú svoj záväzok poskytnúť 2,4 mld. eur ročne v období 2010 – 2012 pre rýchle financovanie [klimatických projektov],“ píše sa v predbežných záveroch summitu Rady, ktorý začína v Bruseli dnes a skončiť by mal zajtra (25. – 26. marec).

Pomoc však nebude jednostranná. Ak sa schvália návrhy záverov summitu v súčasnej podobe, EÚ poskytne peniaze na projekty v chudobnejších krajinách len „súbežne s príspevkami iných kľúčových partnerov“. Inými slovami, buď prispeje bohatý svet ako celok alebo príspevok nebude.

Krajiny, ktoré majú záujem o čerpanie  pomoci, lídri EÚ pozvú k „zmysluplným a transparentným opatreniam [..] pre zmiernenie dôsledkov zmeny podnebia“. Donori majú záujem, aby peniaze prinášali benefity v dlhodobejšom časovom horizonte.

Dnes sa bude diskutovať o ekonomických a hospodárskych témach, zajtra o probléme klimatických zmien. Lídri by sa mali okrem iného zamyslieť i nad stratégiou „lepšieho prístup krok za krokom“ ku svetovým klimatickým rokovaniam.

Bohaté krajiny prisľúbili na COP15 v Kodani pomoc v spoločnej hodnote 100 mld. dolárov ročne v horizonte do roku 2020. Opäť ide o prostriedky pre realizovanie projektov v oblasti zmierňovania dôsledkov a prispôsobovania sa zmenenému podnebiu v chudobných krajinách sveta.

Po skončení summitu Rady bude EÚ o téme svetových klimatických rokovaní hovoriť na najvyššej medzinárodnej úrovni najbližšie na summite G20 v kanadskom Toronte (26.-27. jún). Vysoko postavený diplomat z bruselského prostredia pre EurActiv včera (24.3.) potvrdil, že v Toronte budú reprezentáciu EÚ tvoriť dvaja lídri – stály predseda Rady Herman Van Rompuy a predseda Komisie José Manuel Barroso.