Klimatický šéf OSN rezignoval

Foto: Flickr.com / World Economic Forum (Licencia Creative Commons)

Predseda UNFCCC (Rámcovej konvencie OSN o klimatických zmenách) rezignoval. Odísť z úradu by mal v lete. Svoju rezignáciu a zámer pôsobiť v súkromnom sektore (KPMG) oznámil včera, 18. februára.

O nástupcovi de Boera rozhodne generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v nasledujúcich mesiacoch. Odchádzajúci šéf UNFCCC sídliacej v Bone vyhlásil, že „sa stále uvidí“, čo sa podarí alebo nepodarí dohodu o novom klimatickom režime dosiahnuť na COP16 v Mexiku.

Viacero z jeho úloh by mohla do vymenovania nového predsedu UNFCCC neformálne zabezpečovať európska komisárka pre klímu Connie Hedegaard, aspoň tak si to predstavuje predseda Komisie José M. Barroso, ktorý komisárke nariadil absolvovať klimaticko-diplomatické turné. Jeho cieľom bude (po prijatí slabej Kodanskej zmluvy) opäť naštartovať intenzívne medzinárodné vyjednávania o novom klimatickom režime.

„Nie je čas, aby EÚ začala pochybovať o svojich záväzkoch,“ napísal v liste lídrom krajín EÚ predseda Komisie José M. Barroso. „Potrebujeme, aby medzinárodný proces pokračoval, aby sme stavali na tom, na čom sme sa dohodli v Kodanskej zmluve.“

„Požiadal som preto Connie Hedegaard, komisárku pre klimatické kroky, o absolvovanie konzultácií s kľúčovými medzinárodnými partnermi, aby sa našli spôsoby opätovného stimulovania medzinárodného procesu,“ napísal Barroso. Krajinám EÚ tiež pripomenul sľub vyčleniť 7,3 mld. eur (10 mld. dolárov) ako „klimatickú pomoc“ pre chudobnejšie štáty sveta.

EurActiv/Reuters