Ochladzovaním vzťahov medzi Ruskom a NATO už trpia aj ľadové medvede

Zdroj: EurActiv.com

Zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a krajinami NATO môže ovplyvniť aj ochranu životného prostredia v blízkosti polárneho kruhu.

Barents Observer na svojej webstránke informoval o tom, že spoločná misia medzi Nórskom a Ruskom na spočítanie populácie ľadových medveďov v Barentsovom mori sa tento rok napokon neuskutoční.

Populácia ohrozených medveďov sa sústreďuje najmä na nórskom ostrove Svalbard a ruskej Zemi Františka Jozefa, ktorú teraz Moskva úplne uzavrela. Nórski vedci sa tak na ostrov nedostanú.

„Nedali nám povolenie,“ oznámil výskumník Jon Aars z Nórskeho polárneho inštitútu pre noviny Svalbardposten. „Som veľmi sklamaný a tak isto sú aj naši ruskí kolegovia, “dodal.

Posledné spočítanie medveďov prebehlo v roku 2004. Nórske Ministerstvo zahraničných vecí  podpísalo zmluvu s Moskvou o zdieľaní povinností pri novom medveďom cenze ešte v zime minulého roka.  Ten je potrebný na to, aby sa zistilo ako zmena klímy ovplyvňuje populáciu ľadových medveďov v tejto oblasti.

„Ľadový príkrov sa v Barentsovom mori neuveriteľne znížil od roku 2004, čo značne obmedzilo životný priestor ľadových medveďov,“ vysvetlil pre Barents Observer dôležitosť misie ešte vo februári tohto roka úradník nórskeho Ministerstva životného prostredia.

Ľadový medveď balansujúci na topiacom sa kúsku ľadu sa často používa ako symbol dôsledkov zmeny klímy. Pri poslednom sčítaní populácie sa v tejto oblasti nachádzalo medzi 1850-3400jedincov.

Vďaka zákazu lovu v niektorých regiónoch sa zvýšilo aj množstvo potravy pre ohrozené cicavce. Niektorí vedci sa preto domnievajú, že populácia medveďov narastá. Bez spoľahlivých údajov však experti ostanú len pri odhadoch.