Maďarská katastrofa drží dunajské krajiny v pohotovosti

Zdroj: Flickr; autor: giaitri59

Maďarská vláda včera (5. októbra) vyhlásila stav pohotovosti v troch okresoch na západe krajiny po tom, čo sa pretrhla nádrž kalu neďaleko miestnej hlinikárne, informovala maďarská tlač.

Odpad, produkovaný počas rafinácie bauxitu, tiekol v pondelok cez Kolontar a dve ďalšie obce. Príčinou bola poškodená kontrolná nádrž pri fabrike Ajkai Timfoldgyar Zrt, ktorú vlastní spoločnosť MAL Zrt.

Zábery televíznych kamier ukazujú obce zaplavené prívalom červeného kalu. Žieravé bahno zabilo minimálne štyroch ľudí a poleptalo obyvateľov cez šaty. Prúd, ktorého objem sa odhaduje na 700 000 metrov kubických, zmietol autá z ciest a zničil mosty a domy. Miestne úrady evakuovali okolo 400 občanov.

Pohotovostní pracovníci v ochranných odevoch liali maltu do miestnej rieky v snahe zastaviť prúd bahna a zabrániť mu dostať sa do Dunaja, ktorý je vzdialený len 45 km.

Stav pohotovosti platí v okresoch Veszprém, Győr-Moson-Sopron a Vas.

Zástupcovia hlinikárne Ajkai, ktorú vlastnia maďarskí investori, v utorok oznámili, že začali s opravou poškodenej priehrady. Vo vyhlásení spoločnosť píše, že jej „vedenie si splní svoju povinnosť nepretržite informovať verejnosť o situácii dôveryhodným spôsobom“.

Spoločnosť MAL vyhlásila, že bahno nebolo považované za nebezpečný odpad v rámci dohovorov Európskej únie.

Ďalšie vyhlásenia sú však rozporuplné. Spoločnosť tvrdí, že rešpektovala kapacitu nádrže. Experti oponujú, že bola až trojnásobne prekročená.

Maďarský premiér Viktor Orbán pripustil, že katastrofu spôsobilo zlyhanie ľudského faktora. Podľa jeho slov testy nepreukázali ohrozenie z radiácie.

„Táto katastrofa je sedemnásobne väčšia ako incident v Baia Mare (viď. pozadie). Ekologické dôsledky môžu byť veľmi veľké a bude trvať dlhý čas, kým sa odstránia, pretože ide o ťažké kovy a žieravú formu uhličitanu sodného, čo je veľmi nebezpečná zlúčenina,“ cituje Reuters Katerinu Ventusovu, expertu Greenpeace na toxické látky.

Dunajské krajiny pozorne sledujú dôsledky úniku bahna. V súčasnej dobe nehrozí nebezpečenstvo znečistenia rumunského územia, oznámili úrady v Bukurešti.

Bulharské orgány sú presvedčené, že znečistenie, očakávané v najbližších siedmych dňoch, by malo byť výrazne znížené v priehrade „Iron Gate“, ktorá leží medzi Srbskom a Rumunskom približne 10 km od bulharského územia.

Pozície

„S veľkým smútkom a žiaľom sa dozvedám o tejto závažnej ekologickej katastrofe v západnom Maďarsku, ktorá zapríčinila smrť štyroch ľudí, zranenie stoviek a ohrozenie tisícov. Flóra a fauna v regióne je tiež vo veľkom nebezpečenstve. Chcel by som vyjadriť obyvateľom Maďarska svoju solidaritu v tejto obrovskej katastrofe,“ povedal Joseph Daul, predseda strany EPP v Európskom parlamente.

„V mene skupiny EPP vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí. Som v nepretržitom spojení s maďarskými a európskymi orgánmi. Chcel by som popriať silu všetkým, ktorí ťažko bojujú o záchranu svojich domovov, miest a regionálnej prírody. Nech je ich snaha o zastavenie rozširujúceho sa znečistenia úspešná,“ dodal Daul.