Maďarsko znárodnilo spoločnosť zodpovednú za ekologickú katastrofu

Zdroj: TASR; autor: AP/Gyoergy Varga

Zákon o znárodnení spoločnosti MAL Zrt schválili 336 poslanci maďarského parlamentu, jeden člen hlasoval proti a 13 sa zdržali. Bezprostredne na to ho podpísal prezident Pál Schmitt.

Maďarský premiér Viktor Orbán tiež oznámil, že výkonný riaditeľ spoločnosti Zoltán Bakinyih bol zatknutý a obvinený z ohrozenia verejnosti a poškodenia životného prostredia.

Zákon určuje vláde povinnosť zmraziť všetky aktíva spoločnosti a vymenovať novú správnu radu. Podľa vládnych zdrojov by sa mal na jej čelo postaviť György Bakondi, šéf Úradu ochrany proti katastrofám.

Údajne by mal byť okrem udržiavania prevádzky a ochrany pracovných miest zodpovedný aj za vymeranie zodpovednosti spoločnosti, spustenie kompenzačného systému pre obete a zabezpečenie, aby sa podobná nehoda už nezopakovala.

Podľa správy má spoločnosť MAL Zrt obchodný obrat 157 mil. eur.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso navštívil včera Maďarsko a stretol sa s premiérom Viktorom Orbánom. Barroso zopakoval prísľub podpory a pomoci zo strany EÚ. Päť expertov na dekontamináciu dorazilo do Maďarska už 11. októbra, aby pomohli maďarským orgánom správne postupovať a predísť ďalšiemu úniku z poškodenej nádrže.

„Bol som veľmi šokovaný rozsahom environmentálneho poškodenia, ktoré spôsobila havária. Teší ma však rýchlosť a efektivita úsilia, ktoré vynaložili maďarské úrady v postihnutom regióne, aby predišli ďalším tragédiám a obmedzili rozsah možnej kontaminácie životného prostredia,“ povedal Barroso.

Avizoval, že európska komisárka pre krízové opatrenia Kristalina Georgieva by mala v najbližších týždňoch navštíviť postihnutú oblasť.

Dalo sa tragédii predísť?

Vo vyšetrovaní tragédie sa objavila letecká snímka, ktorá ukazuje, že pred katastrofou pretekala po stenách nádrže v malých množstvách červená kvapalina, uvádza agentúra Associated Press (AP).

Tesne po havárii vyhlásil riaditeľ spoločnosti, že nádrž sa denne obhliadala a neukazovala žiadne znaky poškodenia.

„Máme opodstatnené dôvody veriť, že niektorí ľudia vedeli o nebezpečnom narušení nádrže, ale z osobných dôvodov sa rozhodli, že oprava nie je potrebná a dúfali, že sa nevyskytne problém,“ povedal premiér Viktor Orbán pre AP.

Pozície

„Je absurdné nazývať to znárodňovaním,“ reagoval pre Financial Times maďarský minister zahraničných vecí Janos Martonyi po tom, čo sa objavila vlna kritiky, že Budapešť znárodnila spoločnosť „štýlom Huga Chaveza“.

„(Spoločnosť) bola prevzatá na dočasnej báze. Vymenovanie vládneho komisára je najlepšie a najrozumnejšie konanie a stalo by sa tak v akejkoľvek inej krajine,“ dodal.

Vláda poverila komisárov tím „bezpečným obnovením spoločnosti, prevenciou straty jej aktív a vytvorením dostatočných fondov pre kompenzácie škôd,“ povedal Peter Szijjarto, hovorca maďarského premiéra.