Nemecko ustúpilo od pôvodného plánu na spoplatnenie diaľnic

nemecké diaľnice, emisie z dopravy

Nemecké diaľnice budú spoplatnené, ale inak. ILUSTRAČNÉ FOTO-TASR

Nemecká vláda a Európska komisia (EK) sú blízko k dohode o spoplatnení diaľnic pre osobné autá v Nemecku, ktoré bolo dlhodobo kritizované za diskrimináciu cudzincov.

Informovali o tom agentúra Reuters, portál Deutsche Welle a portál Politico, ktoré sa odvolali na vyhlásenia nemeckého ministra dopravy. Ten uviedol, že v prípade poplatkov sa podarilo medzi Berlínom a Bruselom posunúť bližšie ku kompromisnému riešeniu.

Komisia a Nemecko sú blízko kompromisu

Minister Alexander Dobrindt vo štvrtok (3.11.) uviedol, že EÚ a Berlín sú v tejto veci blízko k dosiahnutiu kompromisu.

„Dospeli sme k vzájomnému porozumeniu a som presvedčený, že už v novembri by sme mohli s EK uzatvoriť dohodu,“ povedal pre Reuters.

Termín potvrdila aj hovorkyňa komisie, podľa ktorej „Brusel očakáva, že zvyšné otvorené otázky sa podarí doriešiť k spokojnosti EK aj nemeckej vlády v priebehu novembra“.

Pôvodný plán bol v rozpore s pravidlami EÚ

Nemecko prišlo s plánom spoplatnenia nemeckých diaľnic pre osobné autá v roku 2014. Vodičom s autami registrovanými v Nemecku by však poplatok kompenzovala daň z motorových vozidiel, ktorá by sa o stanovenú sumu znížila.

To EK označila za nespravodlivé, nakoľko poplatky za používanie diaľnic by fakticky platili len cudzinci, čo je v rozpore s pravidlami EÚ.

Brusel preto v septembri tohto roka podal na Nemecko žalobu na pôdu Európskeho súdneho dvora. Dobrindt tento krok privítal s tým, že EK „konečne začala vo veci konať“. Medzičasom sa ale Dobrindtovi a predsedovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi, ktorý do rozhovorov vstúpil, podarilo dospieť k vzájomne výhodnému riešeniu.

Kompenzácie pre ekologické autá

Očakávaná dohoda podľa informácií agentúry DPA a týždenníka Politico mení pôvodný plán, ktorý počítal s kompenzáciou diaľničných poplatkov prostredníctvom dane z motorových vozidiel.

Kompromisný návrh nadväzuje systém kompenzácií pre Nemcov na ekologické autá. To znamená, že niektorí nemeckí vodiči budú mať diaľničný poplatok kompenzovaný výrazne a iní len čiastočne. Berlín sa tým súčasne vyhne prepojeniu diaľničných poplatkov s daňou z motorových vozidiel, čo EK považuje za diskriminačné voči vodičom, ktorých autá nie sú v Nemecku registrované.

Okrem toho Nemecko ponúklo aj zníženie plánovaných cien krátkodobých diaľničných známok, ktoré sú podľa Bruselu neadekvátne vysoké. Ako dodal týždenník Politico, 10-dňová diaľničná známka by mala stáť 2,50 eura.