Núdzová hrádza v Maďarsku by mohla byť dokončená v utorok

Zdroj: TASR; autor: MTI, Gyoergy Varga

Pri minulotýždňovej tragédii na západe Maďarska zahynulo sedem ľudí a 123 obyvateľov je zranených. Týždeň po tragédii je jedna osoba stále nezvestná. Približne milión metrov kubických toxického bahna, ktoré uniklo z poškodenej nádrže, znečistilo miestny riečny systém, ktorý je súčasťou povodia Dunaja.

„Dúfame, že sa hrádza dokončí v utorok,“ povedal dnes Peter Szijjarto, hovorca maďarského premiéra, súkromnej televízii TV2. „Máme tu 300 strojov a 4000 ľudí, ktorí pracujú na mieste, takže robíme maximum pre to, aby sa predišlo ďalšej tragédii.“

Evakuovaní obyvatelia z neďalekej obce Kolontar musia zatiaľ zostať v núdzových bydliskách, vyhlásil pre TV2 Tibor Dobson, hovorca kritického štábu. „Dnes sa ešte nebudú môcť vrátiť do svojich domovov, hoci výstavba (hrádze) prebieha dobre, je dokončená na približne 70 percent,“ dodal.

Kolontar bol evakuovaný v sobotu po tom, čo sa objavili praskliny v severnej stene nádrže a vznikla hrozba druhého úniku toxického bahna.

Posledné merania na poškodenej severnej stene nádrže neukázali ďalšie porušenie, povedal Dobson pre Reuters.

Tím environmentálnych expertov z EÚ mal dnes doraziť do Maďarska, aby poskytol potrebnú odbornú pomoc.

Susedné mesto Devecser, v ktorom žije 5400 obyvateľov, zostáva v pohotovosti. Armáda poslala do mesta viac ako 300 vojakov a 127 transportných vozidiel. Pre prípad evakuácie je pripravených 5 vlakových súprav.

Vláda zvolala v nedeľu mimoriadne zasadnutie, na ktorom odhadovala dôsledky katastrofy. Premiér Viktor Orbán bude dnes informovať zákonodarcov v parlamente o vládnych plánoch, informujú miestne médiá.

Počas diskusií sa môže objaviť aj možnosť zoštátnenia hlinikárne, ktorá vlastní poškodenú nádrž, cituje denník Nepszabadsag člena Fideszu.

(Reuters)