Obehové hospodárstvo možno až na budúci rok

Zdroj: EP

„Zrušenie legislatívneho balíčka je chybou zo strany nového predsedu Jeana-Clauda Junckera a podpredsedu Komisie Fransa Timmermansa a to bez ohľadu na ich prísľub navrhnúť do konca roka ešte ambicióznejší plán,“ povedal pre britský denník the Guardian bývalý eurokomisár Janez Potočnik, ktorý je otcom pôvodného návrhu.

„Návrh mohli nechať v obehu a vylepšiť ho, tak by sme nestratili celý rok,“ dodal Potočnik s tým, že bývalá Komisia pripravovanú legislatívu systematicky konzultovala so všetkými zúčastnenými stranami po dobu štyroch rokov.

Balíček piatich noviel odpadových smerníc navrhoval zvýšiť podiel recyklácie obalov do roku 2030 na 80% a do roku 2025 úplne zakázať skládkovanie recyklovateľných materiálov.  

Slovensko a krajiny Vyšehradskej štvorky už v septembri avizovali, že legislatívny návrh je v takejto podobe príliš ambiciózny. Na Slovensku totiž v súčasnosti skládkujeme vyše 69% komunálnych odpadov. Poľsko má na druhú stranu najnižší podiel recyklovania odpadov z obalov v EÚ – 41,2% v roku 2011.

Rada ministrov členských štátov pre životné prostredie  sa aj napriek tomu v decembri postavila za zachovanie návrhu, ktorý by vyslal jasný signál o klimatických ambíciách Európskej únie.

Závery februárovej Rady však obehové hospodárstvo konkrétne nespomínajú. Ako naznačil zdroj blízky európskej exekutíve, vyčlenenie obehového hospodárstva by v Rade otvorilo Pandorinu skrinku a mohlo by zabrániť konsenzu ministrov o obsahu záverov, ktoré sa zamerali na boj proti terorizmu, marcové zasadnutie Európskej rady a pracovný program lotyšského predsedníctva.

Podporu pripravovanej odpadovej legislatíve vyjadrila aj väčšina poslancov Európskeho parlamentu. Na poslednom januárovom plenárnom zasadnutí sa im však kvôli straníckym nezhodám nepodarilo zhodnúť na znení spoločného vyhlásenia.

Proti zrušeniu návrhu sa postavili aj viaceré európske priemyselné organizácie. „Z nášho špecifického pohľadu prispeje pozastavenie alebo stiahnutie návrhu k zhoršeniu trendu, ktorý pozorujeme, a to je rozdrobenie systémov zodpovednosti výrobcov obalov,“ tvrdí v otvorenom liste podpredsedovi Komisie predsedníčka združenia výrobcov nápojových obalov Erika Mink.

Skeptické sú aj environmentálne mimovládne organizácie, ktoré Timmermansovi minulý týždeň zaslali otvorený list, v ktorom ho žiadajú, aby predložil analýzy a dôkazy o potrebe stiahnuť balíček opatrení z pracovného programu Komisie. Existuje totiž podozrenie, že Komisia tak konala na základe odporúčaní záujmového združenia BusinessEurope, čo európska exekutíva rázne odmieta.