Parížska dohoda: Belgicko pripúšťa ekonomické sankcie proti Amerike

charles michel, donald trump

Michel (vľavo) a Trump. FOTO: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert

Európania nebudú tancovať podľa toho, ako Donald Trump zapíska, a mali by uvažovať o možných ekonomických sankciách proti USA.

Uviedol to dnes belgický premiér Charles Michel v reakcii na rozhodnutie amerického prezidenta, že Spojené štáty sa stiahnu z parížskej klimatickej dohody.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič zase navrhuje viac spolupracovať s americkými mestami.

Michel: Je to brutálny čin

„Nebudeme tancovať, keď pán Trump zapíska. Dohoda z Paríža nemôže byť opätovne prerokovaná,“ uviedol belgický liberálny premiér podľa televíznej stanice RTBF.

Michel okrem kritickej odozvy na adresu amerického prezidenta pripustil aj možnosť ekonomických sankcií proti USA. Rovnaký názor presadzuje aj flámska strana zelených Groen, ktorej predstavitelia začali hovoriť o potrebe zastavenia amerického „klimatického dumpingu“.

K tejto situácii by došlo, keby americké podniky neobmedzené prísnejšími ekologickými predpismi mali na jednotnom trhu EÚ výhody oproti európskym firmám, ktoré rešpektujú ambiciózne ekologické ciele prechodu na zelenú ekonomiku.

Premiér Michel, ktorý označil Trumpovo rozhodnutie za „brutálny čin“, v tejto súvislosti zdôraznil, že Belgicko a EÚ sa budú snažiť predísť nekalej súťaži medzi európskymi a americkými spoločnosťami.

„To znamená, že v prípade, ak americké spoločnosti budú mať výhodu, musíme chrániť a brániť naše hospodárstvo, bez naivity,“ zdôraznil Michel.

Šefčovič: Sme rozčarovaní

Európska únia bude pri presadzovaní cieľov parížskej klimatickej dohody naďalej spolupracovať s americkými mestami, firmami a občanmi, aj keď Trump oznámil, že jeho administratíva túto dohodu nepodporí.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič to uviedol dnes v rozhovore pre spravodajský portál Bloomberg.

Priznal, že štvrtkové rozhodnutie amerického prezidenta „bolo veľkým rozčarovaním pre nás všetkých“.

„Parížska klimatická dohoda je medzinárodná dohoda, ktorá bola veľmi dlho a starostlivo pripravovaná, vyrokovaná, podpísaná a ratifikovaná, a už vošla do platnosti, takže nie je také jednoduché povedať: Tak dobre, my ju teraz jednoducho nebudeme rešpektovať,“ odkázal Šefčovič do Washingtonu.

Na otázku, aké dôsledky môže mať rozhodnutie vlády USA pre americké firmy a podnikateľov, Šefčovič najskôr uviedol, že takýto postoj prichádza nevhod v dobe, keď sa snažíme o štvrtú technologickú revolúciu v podobe prechodu na čistú, zelenú ekonomiku.

Spolieha sa na tlak miest

Zdôraznil, že z dlhodobej perspektívy ide o „planetárnu chybu“ a rozhodnutie americkej federálnej vlády ako keby vrátilo USA do čias druhej priemyselnej revolúcie založenej na využívaní fosílnych zdrojov.

Upozornil, že on v mene exekutívy EÚ rokuje a úzko spolupracuje s mnohými americkými mestami v rámci tzv. Globálneho konventu starostov.

Už podľa prvých reakcií guvernérov New Yorku, Kalifornie či Washingtonu je zrejmé, že Američania a americké firmy dobre vedia, že dnes je v kurze prechod na nové druhy energií – veternú a slnečnú – a že tento sektor vytvára nové pracovné miesta a je symbolom budúceho rozvoja.

„Pevne verím, že americké mestá, americkí občania a podniky posunú Spojené štáty správnym smerom aj napriek rozhodnutiu ich federálnej vlády,“ uviedol Šefčovič v závere.

Slovenský eurokomisár už v stredu počas stretnutia s novinármi v Bruseli pripomenul, že pre EÚ je parížska klimatická dohoda záväzná a nemá v tomto smere žiadny „plán B“, lebo nemá po ruke žiadnu inú „planétu B“.