Poľská výhovorka na lykožrúta neobstála na európskom súde

Protest proti výrubu v roku 2017 [TASR/AP/Czarek Sokolowski]

Generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie opätovne potvrdil, že ťažba v Bielovežskom pralese je v rozpore s právnymi predpismi EÚ. Spor medzi Bruselom a Varšavou sa predlžuje, Poľsku hrozia pokuty.

V stanovisku uverejnenom v utorok 20. februára uviedol generálny advokát Yves Bot, že Poľsko nepodniklo nevyhnutné kroky na ochranu Bielovežského pralesa a vyzval Súdny dvor, aby rozhodol v neprospech Varšavy.

Konečný rozsudok vydá Súdny dvor neskôr v tomto roku, no jeho rozsudky sa zriedkavo odlišujú od stanoviska generálneho advokáta.

Ohrozené biotopy a chránené druhy

V stanovisku Bot varoval, že aktivity spojené s ťažbou dreva sú „potenciálne nebezpečenstvo v súvislosti s ochranou biotopov a chránených druhov“ ako aj pre rozmnožovanie chránených druhov.

Bielovežský prales je domovom európskeho bizóna, najväčšieho suchozemského cicavca na kontinente.

Tento prales je chránený aj v rámci európskej iniciatívy Natura 2000, z čoho vyplýva, že vnútroštátne orgány musia dodržiavať prísne pravidlá. Generálny advokát dospel k záveru, že Poľsko nemôže spĺňať tieto kritériá a zákonne ťažiť v týchto lesoch drevo.

Poliaci "nie sú les", za ilegálnu ťažbu budú musieť zaplatiť

Súdny dvor EÚ rozhodol, že za každý ďalší deň ťažby dreva v Bielovežskom pralese bude musieť Poľsko zaplatiť pokutu 100 000 eur.

Poľsko sa odvolávalo na lykožrúta

Poľsko tvrdilo, že ťažba dreva bola v tomto lese nevyhnutná kvôli premnoženému lykožrútovi, ktorému sa darí v oblastiach s veľkým množstvom mŕtveho dreva.

Bot trvá na tom, že toto ospravedlnenie „nemožno odôvodniť“. Odmietal tiež tvrdenia, že odstránenie dreva z oblasti bolo nevyhnutné na udržanie verejnej bezpečnosti.

Názor generálneho advokáta

 

Generálny advokát uznal, že je potrebné dosiahnuť istú „rovnováhu“ medzi pasívnym a aktívnym riadením oblastí ako je Bielovežský prales, no dodal, že zásada obozretnosti zakotvená v smernici o biotopoch bola v tomto prípade „porušená“, najmä pokiaľ ide o poľskú výhovorku o lykožrútoch.

Minister hovoril o falošných správach

Súdny dvor Európskej únie vydal v júli súdny príkaz, ktorým sa Poľsku nariadilo zastaviť ťažbu dreva po tom, ako Európska komisia v polovici roku 2017 podala na súd sťažnosť. Ekologickí aktivisti tvrdili, že poľské orgány toto rozhodnutie ignorovali.

Vtedajší minister životného prostredia, Jan Szyszko, ktorý o kreslo prišiel po nedávnej obmene poľskej vlády, bol hlavnou postavou poľského boja proti Komisii.

Minister Szyszko obvinil európsku exekutívu, že použila „falošné správy“ a prekrútila fakty týkajúce sa tohto prípadu.

Výrub v Bielovežskom pralese: EÚ vraj klame

Problém nelegálneho výrubu stromov v Bielovežskom pralese Komisia nafúkla, okrem toho „šíri lži“ a „manipuluje s faktami“, tvrdí poľský minister životného prostredia.

Štatút Národného parku

Mimovládka zaoberajúca sa právom v oblasti životného prostredia, ClientEarth, privítala rozhodnutie názor generálneho advokáta.

„Dúfame, že minister Kowalczyk (nástupca Szyska) ukončí deštruktívnu politiku svojho predchodcu a udelí celému Bielovežskému pralesu štatút Národného parku. To je jediný spôsob, ako ho správne chrániť pred škodlivou ťažbou,“ povedala právnička Agata Szafraniuková.

Bielovežský prales je jednou z posledných a najdôležitejších oblastí pralesov v Európe. Rozprestiera sa na poľsko-bieloruských hraniciach, v oboch krajinách má chránený status a je zapísaný na zozname dedičstva UNESCO.