Poľsko nedostatočne chráni ľudí pred smogom, rozhodol európsky súd

Premiér Mateusz Morawiecki na štvrtkovej tlačovke [EPA/EFE/Rafal Guz]

Varšava odložila plán na zlepšenie ovzdušia na budúce desaťročie. Súdny dvor Európskej únie to považuje za neodôvodnené.

Súdny dvor Európskej únie vo štvrtok 22. februára rozhodol, že Poľsko porušuje európsku smernicu o obmedzení znečisťovania ovzdušia, ktorá vstúpila do platnosti v roku 2008.

Európska komisia podala na Poľsko sťažnosť v decembri roku 2015, pretože v rokoch 2007 – 2015 boli dlhodobo prekročené denné limity pre koncentráciu škodlivých prachových častíc PM10 v 35 zo 46 sledovaných zón. Ročné limitné hodnoty boli prekročené v deviatich zónach.

Poľsko navyše podľa Komisie nesprávne transponovalo do národného práva ustanovenia smernice o plánoch pre zlepšenie kvality ovzdušia.

Poľsku hrozia sankcie

„Len samotný fakt prekročenia hraničných hodnôt koncentrácie PM10 v ovzduší znamená samo osebe nesplnenie povinnosti (voči európskemu právu),“ skonštatoval súd podľa tlačovej správy.

Súd so sídlom v Luxemburgu pripomenul, že Poľsko má v pláne obmedziť znečistenie ovzdušia a dodržiavať európske normy o kvalite ovzdušia až v rokoch 2020 – 2024.

Poľská výhovorka na lykožrúta neobstála na európskom súde

Súdny dvor Európskej únie opätovne potvrdil, že ťažba starodávnych lesov v Poľsku je v rozpore s právnymi predpismi EÚ. Spor medzi Bruselom a Varšavou sa predlžuje a Poľsku hrozia pokuty.

Argumentmi Poľska, že jeho ekonomická a finančná situácia neumožňujú skoršie vykonanie práva EÚ, sa však podľa súdu „nedajú odôvodniť dlhé lehoty na odstránenie nedostatkov“ v oblasti starostlivosti o kvalitu ovzdušia.

Súd nerozhodol o uvalení pokuty. Ak sa však stav kvality ovzdušia v Poľsku rýchlo nezlepší, Komisia môže súd požiadať o schválenie finančných sankcií – buď jednorazových alebo za každý deň porušovania právnych predpisov EÚ.

Za rok sa to nezmení

„Boj so smogom je jedna z vládnych priorít. Ale nepodarí sa nám to za rok,“ citovala agentúra Reuters reakciu poľského premiéra Mateusza Morawieckieho.

Podpredseda vlády zodpovedný za kvalitu vzduchu Piotr Wozny obvinil z nedbanlivosti predchádzajúce vlády a oznámil pilotný program v 22 regiónoch. Vláda sa chystá podľa Reuters vynaložiť 180 miliónov eur na pomoc s vykurovaním v chudobných domácnostiach. Ponúkne im dotácie na nákup palív menej škodlivých pre životné prostredie.

Aj Nemecku hrozí žaloba pre ovzdušie. Teraz zvažuje MHD zadarmo

S cieľom vyhnúť sa súdnemu procesu pre kvalitu vzduchu prišiel Berlín s nápadom bezplatnej verejnej dopravy. Teraz mierni očakávania. 

Vláda chce pre plán získať odobrenie Komisie. Zápas so smogom sa podľa Woznyho skončí v roku 2027.

Poľské ministerstvo životného prostredia sa neobáva rizika finančných sankcií v dôsledku štvrtkového rozsudku.

Slovensko sa zameria na uhlie

Rozsudok, aký si vo štvrtok vypočulo Poľsko, padol vlani o Bulharsku vo veci oxidu dusičitého.

Na problém s veľkým znečistením ovzdušia upozornila Európska komisia v januári tohto roku aj Britániu, Česko, Francúzsko, Maďarsko, Nemecko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko a Taliansko. Slovensko prekračuje – podobne ako Poľsko – povolené hodnoty PM10. Tento typ častíc pochádza z premávky, vykurovania spaľovania uhlia, stavenísk, poľnohospodárstva a priemyslu.

Štáty dostali 10 dní, aby Komisiu presvedčili, že chcú čisté ovzdušie

Slovensko sľúbilo v Bruseli opatrenia na podporu elektromobility.

Všetky štáty museli predložiť konkrétne plány na zlepšenie kvality vzduchu. Podľa aktivistov z European Environmental Bureau uznalo Slovensko potrebu riešiť spaľovanie uhlia. Komisia plány teraz posudzuje. O tom, či deväť štátov zažaluje, má rozhodnúť v polovici marca.

Podľa údajov Komisie znečistenie ovzdušia si každý rok v Únii vyžiada viac ako 400 000 predčasných úmrtí.