Dopyt po službách včiel rastie, v únii ale chýbajú

Štúdia takmer dvadsiatky vedcov ukazuje, že nedostatok včiel v Európe má na svedomí prechod k pestovaniu plodín na biopalivá. Podľa vedcov politici nechápu, že súčasná populácia včiel v Európe nerastie proporcionálne s potrebou opeľovať čoraz väčšie množstvo rastlín. Počet včiel v Európe sa síce v absolútnych číslach zvyšuje, no dopyt po službách včiel rastie päťkrát rýchlejšie.

Včely sú okrem zintenzívnenia poľnohospodárskej produkcie ohrozované zhoršovaním ich prirodzeného prostredia, šírením chorôb a parazitov a zmenou klímy.

Tlak na rozšírenie produkcie repky olejnej, slnečníc a sóje má podľa štúdie vytvárať Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) i orientácia EÚ na biopalivá v doprave. Okrem dotácií podporujú produkciu repky olejnej i rastúce ceny, ktoré sa medzi rokmi 2005 až 2010 zvýšili v priemere o 65 %.

Tom Breeze z Univerzity v britskom Readingu uvádza ako príklad neblahého vplyvu politiky Grécko. V roku 2005 tam bola repka pestovaná „iba na niekoľkých stovkách hektárov, odvtedy ale zažila produkcia boom, pretože na ňu môžete dostať dotácie na biopalivá“.

Európska únia by dnes potrebovala o 7 miliárd včiel viac ako má.

Nedostatkom včiel je veľmi významne postihnutá Veľká Británia, ktorá má podľa štúdie iba štvrtinu z potrebného množstva včiel. Nedostatok navyše skresľuje ďalší hmyz schopný opeľovania ako čmeliaky či pestrice.

Jeden z autorov výskumu Simon Potts vraví, že Európa by v budúcnosti mohla čeliť „katastrofe“. Dodáva, že divokí opeľovači potrebujú väčšiu ochranu. „Sú to hrdinovia vidieka, ktorí poskytujú životne dôležité spojenie v potravinovom reťazci a robia zadarmo prácu, ktorá by inak stála britských poľnohospodárov 1,8 miliardy libier.“ Podľa Pottsa dochádza v Európe k čoraz väčšiemu nesúladu medzi poľnohospodárskymi a ekologickými politikami.

Na Slovensku podľa štúdie klesla schopnosť národnej zásoby včiel pokryť dopyt po opelení. Napriek tomu patrí Slovensko k najlepšie zásobeným krajinám v celej Európe. „Aj keď u nás zatiaľ nepociťujeme výrazný nedostatok opeľovačov, nemali by sme byť príliš veľkí optimisti“, varuje Tatiana Čermáková z Centra výskumu živočíšnej výroby.

Ochrana včiel medonosných sa v Európskej únii doteraz takmer výhradne sústredila na zákaz niektorých tried pesticídov.