Ekologickú stopu pre tento rok sme už prekročili

Autor: worradmu, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Dopyt po obnoviteľných ekologických zdrojoch a od nich odvodených službách by v súčasnosti pokryl 1,5 Zeme. To sú závery výskumníkov z think-tanku Global Footprint Network, ktorí spočítali, aký objem ekologických zdrojov sa v priebehu roka 2014 použil. Hovoríme o komoditách ako sú pôda, ryby, lesy, čistá voda, ale aj o zmene klímy a zachytávaní a ukladaní CO2.

"Po zvyšok roka udržíme úroveň ekologického deficitu tak, že budeme čerpať zásoby z miestnych zdrojov. Rok dokončíme v ekologickom dlhu," tvrdí vo vyhlásení Global Footprint Network.

Až do polovice sedemdesiatych rokov ľudia neprekračovali pomyselnú ekologickú hranicu. V priebehu posledných štyroch desaťročí však zanechali väčšiu ekologickú stopu, než s akou je Zem schopná vyrovnať sa. Rastúca populácia a zvýšená spotreba spôsobili, že Deň ekologického dlhu, je každým rokom skôr.

Dátum prekročenia ekologickej stopy, ktorý bol pre tento rok stanovený na 19. august, je približný, hovoria vedci. V tomto roku pripadol na deň skôr než v minulom. Je to spôsobené tým, že spotreba na obyvateľa a emisie skleníkových plynov sú každým rokom vyššie. Ak by tento trend pokračoval, tak v polovici storočia by ľudia potrebovali tri zemegule.

"Musíme prestať s narúšaním prírodného kapitálu a predovšetkým skoncovať s vypúšťaním emisií oxidu uhličitého, ktoré sa nám vďaka neudržateľnému využívaniu zdrojov a fosílnych palív ukladajú v atmosfére," povedala v rozhovore pre švédsku televíziu SVT Carina Borgstrom-Hansson, odborníčka na otázky ekologickej stopy v rámci organizácie Svetový fond na ochranu prírody (WWF).

Možno sa s tým nebude dať nič spraviť

Fínsko, Kanada a Austrália patria k malej skupine krajín, ktoré vyprodukujú viac ekologických zdrojov, než spotrebujú. Ale väčšina vyspelých krajín si v tomto smere žije nad pomery.

"Ak sa naozaj odrazíme k prechodu na efektívne využívanie zdrojov a trvalo udržateľnú spoločnosť, je možné, že sa nám podarí znížiť plytvanie zdrojmi na Zemi skôr, než bude škoda nevyčísliteľná a náprava nemožná alebo nákladovo veľmi náročná," povedal Håkan Wirtén, generálny tajomník WWF.