Reakcia na nepravdivé tvrdenia ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu

Ministerstvo životného prostredia vydalo 26. augusta 2024 tlačovú správu, v ktorej cituje vyjadrenia ministra T. Tarabu. Obsahuje viacero nepravdivých tvrdení a portál Euractiv.sk obviňuje zo šírenia „klamlivých a tendenčných informácií o údajnom preventívnom love medveďov na Slovensku“.

Tlačová správa je reakciou na článok Eurokomisia k novým pravidlám pre lov medveďa: Preventívny odstrel je vylúčený.

  1. Článok konštatuje, že novela zákona o ochrane prírody a zákona o civilnej ochrane bola komunikovaná s Európskou komisiou a tá potvrdila jej súlad so smernicou o biotopoch. Zároveň uviedla, že ich uplatňovanie bude pozorne sledovať.
  2. Článok cituje bývalého koordinátora zásahového tímu M. Hletka, ktorý upozornil na usmernenie MŽP SR pre udeľovanie výnimiek pre odstrel medveďa hnedého, v ktorom chýba podmienka identifikácie konkrétneho, problémového jedinca. Koncom júla štátny tajomník rezortu potvrdil, že „kvôli zjednodušeniu sa identifikácia vyžadovať nebude“. Podľa citovaného názoru M. Hletka to môže viesť k zásahom do populácie v rozpore s európskou legislatívou a ustálenou súdnou praxou.
  3. Autor textu si 7. augusta 2024 vyžiadal reakciu od Štátnej ochrany prírody SR, v ktorej sa o. i. pýtal: Je možné podľa platnej legislatívy loviť aj iné ako konkrétne problémové jedince, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudí? Ak áno, aký mechanizmus existuje pre overenie, že v prípade usmrtenia ide naozaj o problémového jedinca?
  4. V odpovedi zaslanej 12. augusta 2024 ŠOP SR o. i. píše (celú reakciu pripájame na konci textu): Nová legislatíva prinesie efektívne vyhlasovanie mimoriadnych situácií s medveďom hnedým a zároveň urýchli a zjednoduší ochranu zdravia a majetku ľudí. Vďaka tomu sa budú robiť odstrely v záujme ochrany života, zdravia a majetku občanov, preventívne a v predstihu.
  5. Pred zverejnením článku bolo so žiadosťou o reakciu oslovené aj MŽP SR (20. augusta 2024), otázka sa vyslovene týkala možného rozporu formulácie z odpovede ŠOP SR – „Vďaka tomu sa budú robiť odstrely v záujme ochrany života, zdravia a majetku občanov, preventívne a v predstihu.“ – s európskymi pravidlami. Do času zverejnenia článku ministerstvo na otázku nereagovalo, táto informácia bola zahrnutá do článku.
  6. Článok bol vydaný 23. augusta 2024 o 10:36.
  7. Po zverejnení článku (23. augusta 2024, 21:41) zaslala ŠOP SR autorovi článku email s reakciou: „Slovo preventívny je používané vo význame, ak sa problémový jedinec medveďa hnedého dostane do intravilánu obce alebo jej blízkosti, tak v takom prípade dôjde po jeho identifikácií k eliminácií v záujme ochrany života, zdravia a majetku obyvateľov.“ Takáto kvalifikácia sa však v pôvodnej reakcii nenachádza, píše sa v nej len o odstreloch „preventívne a v predstihu“.

Článok netvrdí, že novely zákonov o ochrane prírody a o civilnej ochrane sú v rozpore s pravidlami EÚ. Naopak, uvádza, že obe novely EK odobrila. Zaoberá sa usmerneniami MŽP SR a možnosťou, že tie, resp. ich aplikácia, sú v rozpore s európskymi pravidlami. To môže ukázať až prax a aj preto sa téme budeme ďalej venovať a radi zverejníme reakcie relevantných (oslovených) inštitúcií, ktoré dostaneme v termíne pred zverejnením obsahu na Euractiv.sk.

Vzhľadom na tieto skutočnosti a na fakt, že článok korektne cituje reakcie oslovených inštitúcií a odborníkov, nevidíme dôvod čokoľvek na zverejnenom článku meniť alebo naprávať.

Naopak, žiadame Ministerstvo životného prostredia SR, aby v tlačových správach správne uvádzalo obchodný názov nášho portálu: Euractiv.sk, nie Euroactiv.

 

Zuzana Gabrižová, šéfredaktorka Euractiv.sk

Radovan Geist, vydavateľ Euractiv.sk

 

Príloha: Komunikácia medzi autorom článku a ŠOP SR

 

From: Štátna ochrana prírody SR <sopsr-pr@sopsr.sk>

Sent: Monday, August 12, 2024 11:36 AM

To: Marián Koreň <koren@euractiv.sk>

Subject: RE: NOVINÁRSKA otázka

 

Dobrý deň pán Koreň,

 

dovoľujeme si Vám zaslať odpovede na Vami zaslané otázky.

 

Prajeme pekný deň.

 

S pozdravom

Odbor komunikácie a propagácie

Tajovského 28B, 974 01 Banská Bystrica

 

  1. Koľko kusov problémových medveďov bolo usmrtených od začiatku roka 2024?

 

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) eviduje k 8. augustu 2024 46 eliminovaných problémových jedincov medveďa hnedého.

 

  1.  Koľko z nich bolo usmrtených zásahovým tímom a koľko poľovnými združeniami?

 

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ZTMH) eliminoval  33 problémových jedincov, Poľovnícke združenia na základe „Dohody o spolupráci na manažmente populácie medveďa hnedého (Ursus arctos)“, ktorá sa uzatvára medzi príslušným poľovným združením a ŠOP SR eliminovali 13 problémových jedincov medveďa hnedého.

 

  1.  Aké preventívne opatrenia boli prijaté pred usmrtením problémových jedincov?

 

V rôznych kombináciách zásahový tím používa viaceré formy preventívnych opatrení, napríklad plašenie zvukom, svetlom, gumovými projektilmi, psami. Zásahový tím tiež osádza statické zariadenia, ako sú elektrické ohradníky či plašičky, podporuje komunikáciu a osvetu s miestnymi obyvateľmi, poľovnými združeniami aj samosprávami.

 

  1.  Je medveď hnedý v súčasnosti na Slovensku v priaznivom stave ochrany ako to pre udeľovanie výnimiek vyžaduje európska legislatíva?

 

Populácia medveďa hnedého vykazuje na Slovensku v posledných rokoch výrazný vzostup, čo dokazuje predovšetkým narastajúci trend hlásení o výskyte medveďa hnedého v blízkosti ľudských sídel, nárast natality (priemer 3 mláďatá), zvyšujúci sa počet dopravných kolízií s touto šelmou, výrazne sa zväčšujúci areál rozšírenia, veľmi častý výskyt medveďa v intravilánoch miesta a obcí, narastajúca početnosť nebezpečných stretov a útokov medveďa na človeka ako aj enormné škody spôsobené medveďom na včelstvách, ovocných drevinách, hospodárskych zvieratách, poľovnej zveri a poľnohospodárskych plodinách. Všetky informácie, údaje a štatistické ukazovatele ukazujú, že problém s medveďmi v intravilánoch obcí a miest narastá, medveď hnedý sa rozšíril aj do území, kde sa v minulosti nevyskytoval  (o približne 40 % územia Slovenska) a stúpa počet a rozsah škôd, ako aj počet útokov medveďa na ľudí. ŠOP SR aktuálne v súčinnosti s inými vedeckými organizáciami pripravuje metodiku na dlhodobo udržateľný monitoring populácie medveďa hnedého na Slovensku. Populácia medveďa hnedého na Slovensku tak nie je v ohrozenom stave.

 

  1.  Je možné podľa platnej legislatívy loviť aj iné ako konkrétne problémové jedince, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudí? Ak áno, aký mechanizmus existuje pre overenie, že v prípade usmrtenia ide naozaj o problémového jedinca?

 

Parlament v máji tohto roku schválil ústavnou väčšinou zákon o zjednodušenom odstrele medveďov. Nová legislatíva prinesie efektívne vyhlasovanie mimoriadnych situácií s medveďom hnedým a zároveň urýchli a zjednoduší ochranu zdravia a majetku ľudí. Vďaka tomu sa budú robiť odstrely v záujme ochrany života, zdravia a majetku občanov, preventívne a v predstihu. Po vyhlásení mimoriadnej situácie majú možnosť užívatelia poľovných revírov žiadať o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďov na základe odporúčania krízového štábu. V lokalitách, v ktorých je opakovane zaznamenávaný výskyt medveďov, ktorí ohrozujú obyvateľov dotknutých obcí a návštevníkov prírody, bude vymedzená zóna, v ktorej ich bude možné loviť. V týchto zónach bude zakázané vykladať na vnadiská akúkoľvek potravu, čím sa vylúči lákanie jedincov tejto šelmy do predmetných zón.

 

Rovnako aj zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR si bude plniť svoje povinnosti. Zásahový tím bude aj naďalej intenzívne monitorovať populáciu medveďa a výskyt problémových jedincov. V prípade, že jedince predstavujú ohrozenie života, zdravia a majetku, pristupuje po ich identifikácii k eliminácii. Každý jedinec je zdokumentovaný a sú odobraté vzorky. ŠOP SR intenzívne komunikuje s kontrolným orgánmi, aby dokumentácia bola v súlade aj s európskou legislatívou.

 

 

From: Marián Koreň <koren@euractiv.sk>

Sent: Wednesday, August 7, 2024 4:38 PM

To: sekretariat@sopsr.sk

Cc: Štátna ochrana prírody SR <sopsr-pr@sopsr.sk>

Subject: NOVINÁRSKA otázka

 

Dobrý deň,

 

Do článku pre portál EURACTIV Slovensko ohľadom problémových medveďoch by som chcel poprosiť ŠOP SR o odpovede na otázky, ktoré pripájam nižšie.

O odpovede by som Vás poprosil do piatka 9. Augusta do 12:00.

 

Vopred ďakujem pekne.

 

Prajem pekný deň,

Marián Koreň

 

Otázky:

  1. Koľko kusov problémových medveďov bolo usmrtených od začiatku roka 2024?
  2. Koľko z nich bolo usmrtených zásahovým tímom a koľko poľovnými združeniami?
  3. Aké preventívne opatrenia boli prijaté pred usmrtením problémových jedincov?
  4. Je medveď hnedý v súčasnosti na Slovensku v priaznivom stave ochrany ako to pre udeľovanie výnimiek vyžaduje európska legislatíva?
  5. Je možné podľa platnej legislatívy loviť aj iné ako konkrétne problémové jedince, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudí? Ak áno, aký mechanizmus existuje pre overenie, že v prípade usmrtenia ide naozaj o problémového jedinca?

 

 

Príloha 2: Otázky zaslané autorom článku na MŽP SR

(MŽP SR nereagovalo)

 

From: Marián Koreň
Sent: Tuesday, August 20, 2024 4:24 PM
To: hovorca <hovorca@enviro.gov.sk>
Subject: NOVINÁRSKA otázka EURACTIV

 

Dobrý deň,

do článku pre portál EURACTIV Slovensko ohľadom odstrelu medveďa hnedého by som chcel poprosiť Vaše ministerstvo o reakciu na otázky, ktoré pripájam nižšie.

O odpoveď by som Vás poprosil do stredy 21.8. do 12:00.

Vopred ďakujem pekne.

Marián Koreň

 

Otázky: 

Otázka sa týka konkrétne možnosti preventívneho lovu medveďa bez identifikácie problémového jedinca.

ŠOP SR pre portál EURACTIV Slovensko, či je možné podľa platnej legislatívy loviť iné ako identifikované problémové jedince, uviedla: „Parlament v máji tohto roku schválil ústavnou väčšinou zákon o zjednodušenom odstrele medveďov. Nová legislatíva prinesie efektívne vyhlasovanie mimoriadnych situácií s medveďom hnedým a zároveň urýchli a zjednoduší ochranu zdravia a majetku ľudí. Vďaka tomu sa budú robiť odstrely v záujme ochrany života, zdravia a majetku občanov, preventívne a v predstihu“.

Potrebu identifikácie neobsahuje ani usmernenie MŽP: „K postupu odborných organizácií ochrany prírody, ako aj stanovenie minimálnych obsahových náležitostí odborných stanovísk, v súvislosti s povoľovaním výnimiek z druhovej ochrany na usmrtenie medveďa hnedého (Ursus arctos) v území, na ktorom bola vyhlásená mimoriadna situácia“.

Portál EURACTIV požiadal o reakciu Európsku komisiu, ktorá odpísala: There is no scope for preemptive culling in the Habitats Directive. A derogation is only possible when there is no other economically and technically viable alternative, and it should not threaten the favorable conservation status of the species‘ population within its natural range. These conditions established by Article 16 of the Habitats Directive for granting derogations continue to apply.

Na základe toho otázka znie:

  1. Neporušuje Slovensko zmenou zákona o ochrane prírody a krajiny (vrátane usmernení pre udeľovanie výnimiek európsku legislatívu, ktorá vylučuje preventívny lov)? Neplánuje v tejto súvislosti MŽP zmenu legislatívy?
  2. Neobáva sa Vaše ministerstvo sankcií za porušenie európskej smernice o biotopoch zo strany Európskej únie?