Rezort životného prostredia je neistý

FOTO TASR/AP/Christian Lutz

Ivan Gašparovič zvažuje, že nepodpíše zákon, ktorý má od 1. septembra obnoviť samostatné ministerstvo životného prostredia. Rozhodnutie musí padnúť do najbližšieho piatku 27. augusta 2010.

Prezident má vlastnú predstavu, ako by mali ministerstvá vyzerať. „Moja predstava je samostatné ministerstvo poľnohospodárstva, nie tak ako je teraz v názve ministerstvo pôdohospodárstva,” povedal v rozhovore pre denník Pravda. Ďalej dodáva, že nevidí náplň práce ministerstva životného prostredia najmä v súvislosti s legislatívou, keďže rozhodnutia v tejto oblasti sa vytvárajú na európskej úrovni a národná legislatíva v tejto oblasti prakticky neexistuje. Oblasť životného prostredia však patrí medzi zdieľané právomoci EÚ a členských štátov.

Podľa Gašparoviča by sa malo okrem samostatného ministerstva poľnohospodárstva zriadiť spoločné ministerstvo lesov, vôd a životného prostredia.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon presadzuje rýchle obnovenie rezortu životného prostredia. „Jeho zrušením vláda Roberta Fica zaviedla jedine chaos a neporiadok do ochrany životného prostredia a preto je potrebné, aby tento rezort vznikol čím skôr,” cituje ho TASR.

Podľa riaditeľa Greenpeace Slovensko Juraja Rizmana je načasovanie prezidentovej iniciatívy „zvláštne“. „Nevšimli sme si, že by v čase, keď sa hovorilo o zrušení ministerstva, vstúpil do diskusie s alternatívnym návrhom. Prichádza s tým teraz, keď sa má ministerstvo obnoviť,” povedal podľa denníka Pravda.

Neprijatie zákona by do istej miery narušilo plány pri zostavovaní rozpočtu, ktorý chce vláda dokončiť v septembri. „Začiatkom tohto roka boli kolónky ministerstva životného prostredia, teraz nie sú a na jeseň, keď pôjde návrh rozpočtu do parlamentu, by opäť mali byť,“ povedal minister Simon pre TASR. Minister tiež vyhlásil, že by sa malo zvlášť dozerať na ochranu životného prostredia, keďže hospodárenie s vodou a lesom je biznis, ktorý nemá byť v kompetencii životného prostredia, píše portál Odpady-portal.sk.

Pôvodné MŽP SR zrušila a zlúčila s rezortom pôdohospodárstva predošlá vláda. Dôvodom bolo šetrenie peňazí. Súčasná vláda sa zaviazala obnoviť ho.