Rok 2016 bol najteplejším od začiatku meraní

Priemerná teplota na povchu Zeme. ZDROJ-C3S

Vlaňajší rok bol najteplejším od začiatku meraní, zistil Copernicus Climate Change Service (C3S). V roku 2016 ukazoval teplomer v priemere o 0,2 °C viac ako v roku 2015, ktorý sa stal druhým najteplejším rokom.

Priemerná teplota na svete dosiahla vrchol vo februári 2016. Bola o 1,5 °C vyššia ako na začiatku priemyselnej revolúcie.

Takmer padol parížsky limit

V roku 2016 dosiahla priemerná teplota na svete úroveň 14,8 °C. Prekročila o 1,3 °C úroveň z polovice 18. storočia, kedy sa začala priemyselná revolúcia.

Svet skoro dosiahol strop pre rok 2100, ktorý mu určuje Parížska dohoda o klíme.

Klimatická dohoda, ktorá sa vlani stala účinnou, má za cieľ obmedziť stúpanie teploty na 1,5 °C oproti predpriemyselnému obdobiu. Ak teplota stúpne rovnakým tempom ako vlani – o 0,2 °C – môže táto méta padnúť už tento rok.

Zvýšenie teploty o 1,5 °C je ambicióznejším cieľom Parížskej dohody. Tým menej ambicióznym je obmedzenie oteplenie na 2 °C.

USA utrpeli škody za miliardu

C3S, ktorý spracúva dáta z denných meraní naprieč zemeguľou, sa zameral aj na jednotlivé regióny sveta.

Najväčšie rozdiely oproti priemeru zistil v Arktíde, južnej Afrike, južnej a juhovýchodnej Ázii, na blízkom východe a v častiach severnej Ameriky.

Národné centrá pre environmentálne informácie (NCEI) uviedli, že rok 2016 bol druhým najteplejším na území Spojených štátov (bez Aljašky a Havaja). Priemerná teplota dosiahla 12,7 °C. Najteplejším rokom zostáva pre USA rok 2012.

V roku 2016 zasiahlo Ameriku 15 katastrof spojených s počasím, ktoré spôsobili škody za vyše miliardu dolárov. NCEI o tom informovali len dva týždne pred inauguráciou klimatoskeptika Donalda Trumpa za prezidenta.