Rumunsko chce zakázať GMO kukuricu

Pozadie:

Kukurica MON810 je jediná geneticky modifikovaná kukurica, ktorá sa môže v EÚ pestovať. Vďaka špeciálnej modifikácii dokáže odolávať víjačke kukuricovej – škodcovi, proti ktorému by inak farmári museli používať postrek. MON810 vyrába americká firma Monsanto.

Každá členská krajina môže zakázať pestovanie GMO plodiny na svojom území. Rozhodnutie však musí podložiť relevantnými vedeckými dôkazmi a podlieha schváleniu Európskej komisie.

Otázky:

Rumunský minister životného prostredia Attila Korodi vyhlásil moratórium na pestovanie kukurice MON810. Špeciálna komisia začne 15. apríla posudzovať možnosti jej úplného zákazu.  Korodi pre Financial Times potvrdil, že Rumunsko bude vychádzať z environmentálnych štúdií, ktoré v Maďarsku a vo Francúzsku viedli k zákazu GMO kukurice. Dôvodom bol negatívny vplyv na životné prostredie. Doteraz patrilo Rumunsko k významným pestovateľom GMO kukurice.

MON810 už zakázali aj v Taliansku, Rakúsku, Grécku a v Poľsku. Miestne autority sa obávali škodlivého dosahu na faunu a flóru v okolí polí s GMO kukuricou.

Európsky komisár pre životné prostredie Stavros Dimas požiadal Európsky úrad potravinovej bezpečnosti, aby posúdil mieru vplyvov MON810 na životné prostredie. Zároveň neodporučil vpustiť na európsky trh dve podobné odrody, píše FT.

Greenpeace rozhodnutie Rumunska víta. Dlhodobo bojuje proti pestovaniu GMO plodín. Argumentuje tiež verejnou mienkou a tvrdí, že väčšinovo odmieta geneticky modifikované potraviny. Potvrdzuje to prieskum Eurostatu z roku 2006 – až 62% európskych spotrebiteľov má obavy z rizika, ktoré môžu GMO potraviny predstavovať.

Na Slovensku robila prieskum o vnímaní GMO plodín agentúra Markant v roku 2003 a výsledky neboli jednoznačné:

  • 58% respondentov považuje použitie GMO v poľnohospodárstve za užitočné
  • ich použitie v potravinárstve už vníma ako užitočné len 35%, ako škodlivé ho označilo 40%
  • avšak iba 35% ľudí vedelo, čo je GMO
  • 40% respondentov potvrdilo, že informovanosť o GMO je veľmi nízka

Združenie Europabio, ktoré reprezentuje biotechnologické spoločnosti odmieta všetky obavy. Tvrdí, že nie sú založené na relevantných dôkazoch a poškodzujú farmárov. USA dlhodobo tvrdia, že odpor európskych štátov voči GMO plodinám je skôr politický ako vedecky opodstatnený.

Pozície:

Attila Korodi, rumunský minister životného prostredie: „Ak naša komisia a vedci potvrdia, že existujú obavy z rizík pre životné prostredie, požiadame Európsku komisiu o povolenie dočasného zákazu,“ vyhlásil pre FT. „Jednoducho nevieme, aké sú možné následky GMO kukurice do budúcnosti.“

Gabriel Paun, Greenpeace, Rumunsko: „Rumunskí obyvatelia odmietajú túto nebezpečnú, zbytočnú a neudržateľnú technológiu. Je dôležité, aby zákaz prišiel čo najskôr, aby sa ochránili ostatné plodiny pred možnou kontamináciou ešte skôr, ako sa začne siať.“

Europabio: „Špeciálna GMO kukurica bola predmetom širokého vedeckého skúmania vedcami z celého sveta. Schválili ju mnohé významné inštitúcie a krajiny, vrátane EFSA,“ uvádza sa v jej vyhlásení.