Slováci majú veľký záujem o tepelné čerpadlá. Dotácie sa minuli za pár minút

Minister hospodárstva Richard Sulík odôvodnil nečakané zrušenie výzvy na dotácie pre obnoviteľné zdroje obavami z ich príliš rýchleho čerpania. [TASR/Pavol Zachar]

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík zrušil začiatkom mesiaca výzvu na obnoviteľné zdroje pre obavy, že by sa dotácie minuli prirýchlo. Dotácie zúžil len na tepelné čerpadlá a kotle na biomasu. Napriek tomu sa 15 miliónov eur vyčerpalo za necelú štvrťhodinu.

Záujem Slovákov o dotácie na podporu inštalácie tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu je obrovský. Podporu z projektu Zelená domácnostiam má na starosti Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá patrí pod ministerstvo hospodárstva. Tá v pondelok otvorila registráciu žiadostí, no po jedenástich minútach bola alokovaná celá čiastka 15 miliónov, uviedol pre TASR vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Pôvodne mala výzva smerovať aj na podporu fotovoltických panelov a solárnych kolektorov. Minister hospodárstva Richard Sulík však v deň plánovaného odštartovania výzvy proces registrácie o dotáciu zrušil.

„Keby sme celú sumu rozdelili na malé čiastky po dvoch-troch-štyroch miliónoch eur, tak všetky malé čiastky sú do 15 až 20 minút po polnoci vypredané,“ odôvodnil vtedy nečakaný krok minister.

Uniknutý dokument: Komisia chce nové ciele pre obnoviteľnú energiu

Európska komisia chce viac obnoviteľných zdrojov pre zníženie závislosti členských štátov od dovozu ruských energií. Navrhuje povinnú strešnú fotovoltaiku pre všetky nové budovy, povoľovacie procesy nie dlhšie ako tri mesiace a naštartovanie komunitnej energetiky

Dôvodom boli obavy, že pre veľký záujem sa vyhradená suma minie v jednotlivých výzvach za niekoľko minút. Rezort preto obmedzil zariadenia, ktoré môžu dotáciu dostať len na tepelné čerpadlá a kotle na biomasu. Zároveň ministerstvo komunikovalo, že dotácie na čerpadlá budú v sume len niekoľko tisíc eur. Nakoniec sa vyčerpala celá čiastka 15 miliónov a napriek predpokladom šéfa rezortu hospodárstva sa dotácie minuli rekordne rýchlo.

O príspevok na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu mohli požiadať majitelia rodinných domov alebo bytových domov, ktorí ešte od štátu na rovnaké zariadenie príspevok v minulosti nedostali. Pri tepelných čerpadlách je základná výška príspevku 272 eur na kilowatt (kW) výkonu a maximálny príspevok je 2 720 eur. Ten je možné zvýšiť o desať percent, pokiaľ majiteľ zrealizoval opatrenia na úsporu energií alebo v blízkosti nie je dostupné centrálne vykurovanie. Pokiaľ sú splnené obe podmienky, môže žiadať až o 340 eur na kW a maximálna výška príspevku je 3 400 eur.

Bez analýzy

Proti obmedzeniu dotácie len na tepelné čerpadlá a biomasové kotle sa ohradili odborné organizácie z energetického sektora. Podľa zelených energetikov „ide o nesystémový zásah do už zavedenej a odskúšanej schémy podpory, ktorý významne narúša očakávania trhu a ľudí.”

Program Zelená domácnostiam sa zameriava na domácnosti, ktorým pomáha financovať pomerne nákladné investície do zelených zdrojov. Pre štát ide o najlacnejšiu formu podpory rozvoja obnoviteľných zdrojov, pričom výsledky sú dobre viditeľné. Domácnosti mali na výber medzi fotovoltikou, solárnymi kolektormi, kotlami na biomasu a tepelnými čerpadlami, objasňuje riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltickeho priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.

Každá domácnosť má podľa Karabu iné predpoklady, ktoré vyplývajú z okolitého prostredia a nie z politického rozhodnutia..

„Zmena nastala bez predchádzajúcej analýzy, pričom sa úplne mení charakter programu, ktorý mal technologicky neutrálne podporovať všetky druhy obnoviteľných zdrojov,” upozorňuje riaditeľ SAPI.

Súhlasí s ním aj podpredseda Československej spoločnosti pre slnečnú energiu Alfréd Gottas. Tepelné čerpadlá sú podľa neho výborným riešením pre vykurovanie domácností a ohrev teplej vody. Nie sú však zďaleka jediným riešením a nemusia byť vhodné pre každú domácnosť.

Takéto obmedzenie možností voľby obnoviteľného zdroja ide proti tomu, čo chce štát programom Zelená domácnostiam dosiahnuť, myslí si Gottas. Taktiež je možné, že takýto princíp preferencie jedného konkrétneho obnoviteľného zdroja je v konflikte s platnými pravidlami Únie, ktorá spolufinancuje tento program, podotkol.

Rozvoj obnoviteľných zdrojov brzdia technické prekážky

Slovenská vláda verejne deklaruje podporu obnoviteľným zdrojom energie, no investori a developeri naďalej čelia mnohým prekážkam. Ak ich Slovensko neodstráni, sľuby z plánu obnovy a Národného energetického a klimatického plánu ostanú len na papieri. Osobitnou kapitolou sú pretrvávajúce technické problémy.

Náhle zrušenie dotácií na solárne panely ohrozuje aj firmy, ktoré ich inštalujú. Po schválení dotácie majú totiž len tri mesiace na inštaláciu systému a podanie žiadosti o jej vyplatenie. Keďže majú viaceré komponenty dobu dodania aj päť až šesť týždňov, musia firmy nakupovať materiál do zásoby, objasňuje situáciu Tomáš Buzaši z inštalatérskej firmy Solar Quality Systems.

Zásoby si robia zhotovitelia aj pre očakávaný rast cien.

„Zmena pravidiel fungovania prakticky zo dňa na deň by pre nás znamenala obrovské komplikácie. Očakávam, že až 80 percent záujemcov, u ktorých sme už vykonali obhliadku, stratí záujem, ak im povieme, že budú musieť zaplatiť o 1 750 eur viac. V materiáloch máme uložené nemalé peniaze a takéto obrovské zníženie záujmu o nové inštalácie by pre mnohých z nás znamenalo existenčné problémy,“ približuje Buzaši.

Hrozí nedostatok čerpadiel

Aj keď európsky trh s tepelnými čerpadlami v posledných rokoch neustále rastie, predajné a výrobné kapacity sú stále hlboko pod tým, čo je potrebné, napísala viceprezidentka pre udržateľnosť spoločnosti Viessmann Alix Chambris pre portál EURACTIV.

Na každé nové tepelné čerpadlo predané v roku 2020 pripadá približne päť olejových a plynových kotlov, tvrdí. Tento pomer má zvrátiť plán Európskej komisie na zníženie závislosti od ruského plynu REPowerEU. V ňom eurokomisia ráta s dvoma miliónmi tepelných čerpadiel ročne v nasledujúcich piatich rokoch a dosiahnutím celkového počtu 30 miliónov nových inštalácií do roku 2030. Podľa jej prepočtov by každých desať miliónov tepelných čerpadiel nainštalovaných v domácnostiach ušetrilo 12 miliárd metrov kubických plynu.

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií

Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.

Tieto plány môže však zhatiť nedostatok materiálov a nedostatočné tempo výroby obnoviteľných technológií. Pociťujú to už aj v susednom Česku, kde podobne ako na Slovensku nastala zmena dotačného programu.

Rezort životného prostredia v apríli zrušil kotlíkové dotácie a štátny program Nová zelená úsporám, v rámci ktorých podporoval plynové kotly. Namiesto toho avizoval vyššiu podporu tepelných čerpadiel.

„Zrušenie dotačnej podpory pre plynové kotly a naopak zvýšenie dotácie pre tepelné čerpadlá situáciu neriešia. Výsledkom je, že ľudia reagujú masívnym dopytom po obnoviteľných zdrojoch energie, pričom trh na strane ponuky nie je na takýto nárast pripravený,” povedal Luděk Lošťák, majiteľ českej spoločnosti Zero living, ktorá sa zaoberá inštaláciou čerpadiel a fotovoltiky.

Problémom je aj to, že výrobcovia či už čerpadiel alebo solárnych panelov sa zameriavajú na západoeurópske trhy, kde sú spotrebitelia ochotní si priplatiť. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.

Väčšina európskych krajín dotuje viac fosílnu energiu ako obnoviteľné zdroje. Platí to aj pre Slovensko

Podľa správy Európskeho zdroja audítorov dostáva fosílna energia v pätnástich krajinách vrátane Slovenska, viac dotácií, než obnoviteľné zdroje. Správa tiež kritizuje zdaňovanie energií, ktoré nie je v zhode s klimatickými cieľmi Únie.