Slovensko musí zákaz vývozu vody vysvetliť do budúceho týždňa

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia

Slovensko bude musieť pred Európskou komisiou obhájiť, prečo od roku 2014 ústavne zakazuje vývoz vody do zahraničia. Informáciu, ktorú zverejnila RTVS, EurActivu potvrdil vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Komisie na Slovensku Andrej Králik.

„Európska komisia sa domnieva, že ústavný zákaz vývozu nebalenej vody je v rozpore s európskymi pravidlami vnútorného trhu. Zákaz exportu vody, či už prostredníctvom cisternovej prepravy alebo vodovodom zasahuje do slobody voľného pohybu tovaru, ktorá je chránená v zmysle článku 36 ZFEÚ,“ vysvetlil Králik.

Poslanci Národnej rady SR novelu ústavného zákona schválili ešte v októbri 2014. Zákaz vývozu pitnej vody okrem spotrebiteľských balení a na humanitárne účely sa však nepozdával poľskej firme, ktorá mala záujem čerpať vodu z vodného zdroja na Slovensku a plniť ju do plastových fliaš až na poľskej strane.

Po sťažnosti začala Európska komisia konanie za porušenie právnych predpisov EÚ ešte 10. decembra minulého roka.

Minister životného prostredia Peter Žiga po rokovaní vlády novinárom povedal, že ide o „štandardný proces,“ ktorý Komisia v prípade infringementu vedie proti každej krajine. „My sa budeme dôsledne brániť,“ povedal s tým, že sa neobáva možných finančných sankcií.

Minister Žiga sa navyše domnieva, že do budúcna prijmú podobnú právnu úpravu ako Slovensko aj ostatné európske krajiny. „Bude to vážny problém nielen v Európe, ale na celom svete a keďže my máme nejaké zásoby a nemáme ich rovnomerne rozložené na celom Slovensku, potrebujme ich chrániť pre ďalšie generácie,“ povedal.

Zastúpenie Komisie na Slovensku zdôraznilo, že „sloboda voľného pohybu neplatí absolútne“ a teda možno ju obmedziť z viacerých dôvodov, vrátane ochrany životného prostredia či bezpečnosti.

Slovenská vláda teda musí Komisii predložiť dôkazy, že ide o „prevažujúce dôvody“ na zákaz vývozu vody. „Obmedzenie voľného pohybu nemôže sledovať ekonomické záujmy,“ zdôraznil Andrej Králik. Slovensko musí svoj postoj obhájiť do 10. februára.

Otázne je ako Slovensko zákaz vody vysvetlí. Vláda totiž poľskému predajcovi balenej vody odkázala, že mu nebráni so slovenskou vodou podnikať. „Môže to isté urobiť na slovenskej strane, urobiť tu pridanú hodnotu, zaplatiť z toho dane, zamestnať ľudí. V tomto ju (poľskú firmu) dokonca aj podporíme,“ vysvetlil Žiga. „Ale aby niekto navŕtal vrt na území Slovenska, vyviezol rúrou vodu do zahraničia a tam s ňou robil čo chce, to nepôjde,“ ukončil minister.