Summit EÚ – USA bude opäť najmä o klíme

Americký prezident Barack Obama sa včera (2.11.) stretol so švédskym premiérom Fredrikom Reinfeldtom v predvečer summitu EÚ – USA, ktorý sa dnes koná vo Washingtone. Obaja lídri zdôraznili potrebu klimatickej spolupráce a koordinácie hospodárskych politík, ktorá by pomohla vytvárať pracovné miesta.

Švédsky premiér vyhlásil, že od summitu si sľubuje jasnejšiu pozíciu Washingtonu pred blížiacou sa svetovou klimatickou konferenciou UNFCCC v decembri v Kodani. Zopakoval, že krajiny si potrebujú stanoviť také ciele, ktoré zabránia zvýšeniu globálnej priemernej teploty o viac ako 2 Celziové stupne.

„Pokiaľ USA neprijmú jasný záväzok, pre ostatných bude náročné, aby si splnili svoje úlohy,“ vyhlásil Reinfeldt, pričom mal na mysli najmä Čínu, ktorá čaká na to, ako k otázke pristúpi Washington. Obama však upozornil, že od Kodane nemožno očakávať finálnu dohodu, akú si predstavuje medzinárodné spoločenstvo a OSN.

Cieľom nie je dohoda, ktorá „vyrieši každý problém v tejto téme, ale ktorá bude dôležitým krokom vpred a položí základ pre pokrok v budúcnosti“, vyhlásil Obama. Reinfeldt zopakoval, že ako pre USA, tak i pre EÚ je dôležité nájsť spôsob, ako sa posunúť vpred počas nasledujúcich 6 týždňov.

Pokiaľ ide o ostatné spoločné témy, americký prezident potvrdil, že EÚ zostáva i naďalej „dôležitým obchodným partnerom“ USA. V čase, kedy sa svetová ekonomika postupne začína stabilizovať, EÚ a USA majú koordinovať svoje kroky tak, aby spoločne smerovali k hospodárskemu rastu a vytvárali nové pracovné miesta, doplnil. Podľa neho je tiež rozhodujúce, „aby sme sa zdržali akýchkoľvek protekcionistických opatrení“.

„Švédsko, Spojené štáty, EÚ ako celok a svet ako celok sa zaujímajú o výsledok, ktorý nás môže začať posúvať cestou udržateľnej ekonomiky, ktorá nezväčšuje katastrofický potenciál klimatických zmien,“ doplnil Obama.

Dnešný summit vo Washingtone je prvým formálnym dvojstranným stretnutím EÚ a USA na najvyššej úrovni od nástupu Baracka Obamu do úradu. Okrem švédskeho premiéra sú členmi európskej delegácie i švédsky vicepremiér Maud Olofsson, švédsky minister zahraničia Carl Bildt, predseda Európskej komisie José M. Barroso a Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana.