Taliani zablokovali debatu o odpadkoch v Kampánii

Viaceré politické skupiny, vrátane liberálov (ALDE), socialistov (S&D), zelených a ľavičiarov (GUE/NGL) požadujú prijať rezolúciu o riešení krízy. Talianski členovia S&D ale najnovšie snažia rezolúciu pochovať a zabrániť akýmkoľvek podnetom z Európskeho parlamentu (EP).

Podľa zdrojov z Parlamentu sa obávajú, že premiér Silvio Berlusconi by túto aféru mohol použiť ako mediálnu zbraň proti socialistom, ktorí 23. januára pripravujú stranícke primárky.

Odpadová kríza začala už pred mnohými rokmi a pokračovala počas rozličných talianskych vládnych koalícií. Zdroje z EP uvádzajú, že by Berlusconi a jeho mediálne impérium mohli zneužiť problém s odpadom a obviniť z nej politických oponentov.

Hlasovanie o rezolúcii sa pôvodne malo uskutočniť v 19. januára, ale momentálne je odsunuté až na februárové rokovanie EP.

V apríli 2010, po opätovnom vypuknutí krízy, Európsky parlament vyslal do regiónu skupinu poslancov na obhliadku situácie. Miestni aktivisti v Kampánii europoslancom povedali, že sa obávajú možných zdravotných rizík, ktoré by mohli odpadky spôsobiť a tiež sa boja dôsledkov nesúladu komunálnych skládok s európskymi normami.

Na druhej strane, národné orgány prisúdili vytýčeným pozemkom „strategický význam,“ obmedzili k ním prístup a povolali na ochranu armádu.

Skládky sa nachádzajú v blízkosti riek a jedna z nich leží v Národnom parku Vezuv. Podľa miestnych obyvateľov postupy triedenia odpadov odporujú smernici a ohrozujú zdravie ľudí.

Európsky parlament prijal 30. septembra 2010 správu, ktorá uvádza alternatívy k existujúcim zariadeniam odpadového hospodárstva, vyzýva stiahnuť vojenský dohľad a alokovať dostatočné prostriedky na riešenie odpadovej krízy.

Európsky súdny dvor potvrdil, že Rím porušil viacero európskych smerníc, napr. o nebezpečnom odpade či skládkach odpadov, viackrát v roku 2007 a najnovšie tiež v marci 2010 (smernica 2006/12/ES).

Napriek tomu sa situácia s odpadmi v Kampánii dosiaľ nevyriešila.