Taliansku hrozia vysoké pokuty za odpadky

Zdroj: Flickr; autor: Anna Smolińska

Taliansky Neapol naďalej trápia hromady zapáchajúcich odpadkov v uliciach. Okrem jeho obyvateľov, ktorí vyšli cez víkend do ulíc, už dochádza trpezlivosť aj Európskej komisii. Komisár pre životné prostredie Janez Potočnik v sobotu (23. októbra) pohrozil Rímu vysokým finančným postihom, pokiaľ nezačne situáciu urýchlene riešiť.

„Súčasná situácia nám nedáva veľa dôvodov myslieť si, že opatrenia zavedené talianskou vládou boli dostatočné,“ uviedol Potočnik, ktorý neskrýva znepokojenie nad situáciou v Kampánii.

Podľa komisára Európska komisia zvažuje vyslanie expertného tímu, ktorý by na mieste zistil, či Taliansko naďalej porušuje európsku legislatívu, keď nie je schopné zabezpečiť nakladanie s odpadom a chrániť tak ľudské zdravie a životné prostredie.

Európsky súdny dvor v marci tohto roku vyhlásil, že Taliansko európsku legislatívu svojim prístupom k odpadu v Kampánii porušuje. Pokiaľ by sa Európska komisia rozhodla vrátiť taliansku odpadovú krízu znova pred súd a ten by rozhodol v jeho neprospech, Rím by čelil za svoje otáľanie pokutám v hodnotách miliónov eur.

Premiér Berlusconi, ktorý využil odpadovú krízu aj vo svojej víťaznej volebnej kampani v roku 2007, zatiaľ ponúkol finančnú kompenzáciu pre mesto Terzigno, kde by mala vzniknúť skládka neapolského odpadu. Miestne zastupiteľstvo však jeho ponuku odmietlo.

„Vývoj udalostí v posledných dňoch ukazuje, že talianske úrady zatiaľ neurobili, čo je potrebné. Situácia sa tak od chvíle, kedy Komisia rozhodla o zablokovaní prístupu Talianska k európskym fondom, vôbec nezmenila,“ vyhlásil komisár Potočnik.

Situáciou v Kampánii sa má znovu zaoberať taliansky parlament a vláda. Obyvatelia menších miest v okolí Neapolu odmietli vybudovanie skládok pre komunálny odpad. Prípadne žiadajú väčšie vládne záruky, že skládky nebudú ohrozovať ich zdravie a životné prostredie.