Únia vydá po prvýkrát v histórii zelený dlhopis

Ilustračná fotografia. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Európska únia si najala na predaj svojho prvého zeleného dlhopisu banky. Ten bude vydaný na 15 rokov a za ten čas by mal vyniesť 12 miliárd eur.

Na vedenie predaja si Komisia najala spoločnosti BofA Securities, Crédit Agricole, Deutsche Bank, Nomura a TD Securities.

Podľa vyjadrení manažérov by mal byť 15-ročný zelený dlhopis splatný vo februári 2037 a dovtedy by mal priniesť zisk 12 miliárd eur. To bude doposiaľ najväčšia emisia takzvaných zelených dlhopisov a mierne prekoná aj rekordných 10 miliárd libier (11,78 miliardy eur), ktoré  v septembri získalo z ich predaja Spojené kráľovstvo.

Zelené cenné papiere nebudú financovať plynárenské projekty v pláne obnovy

Komisia plánuje financovať 30 percent z 800-miliardového balíka Fondu obnovy zelenými cennými papiermi. Z tých nebude možné podporiť plynárenskú infraštruktúru, čím sa posilňuje trend vylučovania plynu zo zelených investícií.

Výnosy pôjdu do Fondu obnovy a odolnosti

Výnos z dlhopisu pôjde na financovanie zelených projektov členských štátov Únie z jej fondu obnovy na pomoc ekonomikám po pandémii nového koronavírusu. Predaj bude spustený „v blízkej budúcnosti v závislosti od trhových podmienok”, čo je fráza, ktorú úrady pre správu dlhu zvyčajne používajú deň pred predajom.

Vydanie dlhopisu je prvým krokom Únie, aby sa stala lídrom na rýchlo rastúcom trhu so zelenými finančnými produktami.
Výnosy z neho pôjdu na financovanie 30 percent európskeho fondu obnovy v celkovej výške 800 miliárd eur, ktorý bude poskytovať členským štátom granty a pôžičky do konca roku 2026.

Plán vydať dlhopisy až za 250 miliárd eur by mohol z Únie spraviť najväčšieho emitenta zelených dlhopisov na svete. Investori budú pozorne sledovať ceny, no analytici očakávajú, že zelené dlhopisy Únie, budú mať o niečo nižší výnos ako porovnateľné konvenčné dlhopisy.