USA chcú spoločné stanovisko v niektorých klimatických otázkach

Todd Stern, najvyšší klimatický vyjednávač amerického prezidenta Baracka Obamu, včera (21. mája) vyhlásil, že Washington chce spoločne s Ruskom, Čínou a EÚ nájsť spoločný základ v otázkach ako zelené technológie, financovanie klimatických politík a znižovanie miery produkcie emisií CO2.

USA chcú dosiahnuť spoločnú pozíciu počas nadchádzajúcich rokovaní v rámci Fóra hlavných ekonomík (MEF) v Paríži, ktoré sú naplánované na 25.-26. mája.

Parížska schôdzka má byť druhou v poradí, kde za stôl zasadnú len najväčšie ekonomiky sveta, ktoré v súčasnosti prispievajú do atmosféry 80 percentami celkových emisií. Prvú takúto schôdzku zvolal v apríli Barack Obama do Washingtonu z vlastnej iniciatívy, čím chcel prispieť k dosiahnutiu aspoň predbežnej dohody o novom klimatickom režime, ktorá nahradí po roku 2012 Kjótsky protokol. Tretia schôdzka sa má uskutočniť v júni v Mexiku.

Mnoho krajín považuje klimatické schôdzky MEF, ktoré odštartoval Obama, za „miesto, kde sa môže dosiahnuť pokrok v otázkach, ktoré by sa inak v OSN zavesili na klinec“, vyhlásil pre Reuters Stern. Doplnil však, že nemožno očakávať, že by zúčastnené krajiny už v júli, kedy sa očakáva vyvrcholenie MEF, dospeli k definovaniu konkrétnych záväzkov a konečných termínov.

„Je možné, že v júli budeme mať nejaké čísla. Najúprimnejšia odpoveď však je, že teraz to presne neviem,“ vyhlásil Stern v telefóne. Na otázku, či sa Washington bude usilovať presadiť spoločné stanovisko, ktoré hovorí o cieli znížiť emisie do roku 2050 o polovicu. ako to bolo definované na summite G8 v Japonsku minulý rok, odpovedal, že si nemyslí, že by bolo nateraz potrebné uvažovať o otázkach ako cieľ 2050 alebo o tom, čo budú znamenať princípy, na ktorých sa dohodnú štáty v Kodani.

Stern sa obáva, že Výbor Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod môže svojimi pripomienkami značne rozriediť pôvodný návrh prezidenta Obamu, ktorý počíta s vytvorením národnej schémy pre obchodovanie s emisiami uhlíka, pričom by do nej malo byť zahrnutých 100 percent z celkového vyprodukovaného množstva. Podľa návrhu poslancov Henryho Waxmana a Edwarda Makeya, zo začiatku by sa malo 85 percent povoleniek prideľovať firmám bezplatne. Stern v tejto súvislosti uvádza: „Otázka obchodovania so 100 percentami je veľkou politickou myšlienkou, ale vždy sa musíme držať toho, čo je možné. Strop je strop. Ak je záväzný, je záväzný.“

Na parížskych rokovaniach sa zúčastní i OSN ako organizátor konferencie v Kodani a popri EÚ samostatne i Dánsko ako hostiteľská krajina tejto klimatickej konferencie.

Na medzinárodných rokovaniach UNFCCC sa zúčastňuje takmer 200 krajín a národov. Ich zámerom je, dosiahnuť dohodu o boji proti otepľovaniu klímy. Medzivládny panel IPCC tvrdí, že zmena klímy bude znamenať väčšiu intenzitu výskytu povodní, období sucha, úbytok na poľnohospodárskej úrode, šírenie viacerých ochorení, ale i stúpanie hladiny svetového oceánu.

EurActiv/Reuters