USA: Najskôr národné, až potom medzinárodné emisie

„Nebude žiadnej novej globálnej dohody, ak USA nebudú jej súčasťou, a my nechceme byť jej súčasťou skôr, než neuzákoníme svoj domáci plán,“ vyhlásil včera (22.4.) Todd Stern pred Výborom Senátu USA pre medzinárodné vzťahy. Stern je hlavným klimatickým vyjednávačom prezidentskej administratívy Baracka Obamu.

„Pokiaľ nevytvoríme a neprijmeme prísnu, záväznú, celonárodnú klimatickú a energetickú legislatívu, úsilie o dojednanie novej medzinárodnej dohody vyjde nazmar,“ povedal. Doplnil, že prezidentov tím v priebehu nasledujúcich dní predstaví niekoľko návrhov, o ktorých by sa malo diskutovať v Kodani. Pôvodný konečný termín (24. apríl) na predstavenie národnej pozície sa preto podľa jeho slov „o trochu“ predĺži.

Dolná komora amerického Kongresu, Snemovňa reprezentantov, je lídrom, pokiaľ ide o úsilie navrhnúť legislatívu o limitoch produkcie CO2 a ďalších skleníkových plynov. Výbor Snemovne pre energetiku a obchod predpokladá, že návrh by mohol dostať ucelenú podobu do konca mája, pričom by mohol byť schválený neskôr v priebehu súčasného roka, prisľúbila jeho predsedajúca Nancy Pelosi.

Demokrati, hoci majú väčšinu v oboch komorách Kongresu, môžu čeliť komplikáciám v ich úsilí o presadenie striktnej a záväznej klimatickej legislatívy. Príčinou je vysoký počet odporcov takéhoto prístupu aj v ich vlastných radoch. Možno očakávať, že najmä senátori sa budú snažiť využiť všetky dostupné procedurálne obštrukcie, aby legislatívny proces zablokovali. Tvrdia, že klimatická legislatíva prinúti americké firmy presunúť svoju výrobu do zahraničia, najmä do krajín ako India a Čína, ktoré nie sú podobne ako USA viazané súčasným Kjótskym protokolom, v dôsledku čoho prídu americkí občania o svoje pracovné miesta.

(EurActiv/Reuters)