USA v centre pozornosti ministerského summitu G8

V Taliansku na Sicílii sa dnes (22.4.) schádzajú na trojdenný summit ministri životného prostredia krajín G8 a niektorých ďalších svetových ekonomík. Budú diskutovať o otázkach, ktoré sú súčasťou svetových klimatických rokovaní UNFCCC, ktoré by mali vyvrcholiť v decembri v Kodani. Zamerajú sa aj na ochranu biodiverzity.

Na prioritných priečkach agendy ministrov budú otázky dôsledkov súčasnej hospodárskej krízy pre snahu znižovať mieru tvorby emisií CO2, ako aj dôsledkov pre podporu výskumu zelených technológií.

Okrem Skupiny ôsmych (G8) sa na ministerskom summite zúčastnia aj: Čína, India, Brazília, Mexiko, Indonézia, Juhoafrická republika, Austrália, Južná Kórea, Egypt a Dánsko.

Hostiteľské Taliansko vyhlásilo, že na summite sa bude diskutovať o spôsoboch, ako nájsť kompromis medzi potrebnými investíciami pre znižovanie emisií uhlíka a investovaním miliárd dolárov do stabilizácie finančných trhov.

„Pre súčasnú hospodársku a finančnú krízu je pravdepodobné, že vlády sa budú snažiť neklásť na priemysel a podnikateľov bremeno vyšších nákladov a regulácií,“ konštatuje sa v materiáloch pre delegátov, ktoré získala agentúra Reuters.

V nemeckom Bonne sa na začiatku mesiaca uskutočnilo prvé tohoročné kolo klimatických rokovaní. Ukázalo sa, že medzi chudobnejšími a bohatými krajinami sveta existujú zásadné rozdiely, pokiaľ ide o pohľad na emisie uhlíka. Menej rozvinuté krajiny trvajú na tom, že severná pologuľa vybudovala svoj blahobyt na uhlíkových emisiách a preto musí niesť finančné bremeno programov a krokov zameraných na zníženie ich tvorby.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odhadla cenu „zelenej revolúcie“, ktorá by do roku 2050 znížila mieru produkcie CO2 o polovicu, na 45 tis. miliárd dolárov.

„Rozdiely medzi severom a juhom sú hlavnou prekážkou na ceste do Kodane a Sicília si kladie za cieľ upriamiť pozornosť na svetovú dohodu,“ komentovala ministerský summit G8 a iných krajín talianska ministerka životného prostredia Stefania Prestigiacomo.

Taliansko neočakáva počas nasledujúcich troch dní žiadne zásadné prielomy. Na záver ministerského summitu nebude vydané spoločné stanovisko, ale iba zhrnutie návrhov, ktoré predstavia jednotlivé delegácie.

Delegáti by mali v prvý deň, teda dnes, diskutovať najmä o investíciách do zelených technológií ako o stimulačných opatreniach plánov pre hospodársku obnovu. Ministri životného prostredia G8 sa uplynulý rok v japonskom Tokiu zaviazali podporovať výskum čistých palív a príslušných technológií.

EurActiv/Reuters