V Európe horeli lesy a pôda s rozlohou Cypru

Hasenie lesného požiaru v auguste v Nemecku [EPA-EFE/ALEXANDER BECHER]

Európska komisia vyzvala na prijatie prísnejších opatrení na prevenciu lesných požiarov.

V roku 2017 padlo za obeť prírodným požiarom 1,2 milióna hektárov lesa a pôdy v Európe.

Uvádza sa to v správe, ktorú vo štvrtok 20. septembra zverejnila Európska komisia. Európanov vyzýva na prijatie prísnejších opatrení na prevenciu lesných požiarov.

Správa Komisie o lesných požiaroch poukazuje tiež na potrebu bojovať proti zmene klímy, „aby sme tým, čo prídu po nás, zanechali zdravšiu planétu“.

Väčšinou ich spôsobujú ľudia

Výročná správa o lesných požiaroch v Európe, na Blízkom východe a v severnej Afrike za rok 2017 upozornila, že vlani podľahlo ohňu 1,2 milióna hektárov lesa a pôdy v Európe, čo je viac ako celková rozloha Cypru.

Požiare si vyžiadali 127 obetí na životoch – civilov aj hasičov – a zapríčinili hospodárske škody odhadované na takmer 10 miliárd eur.

Grécka opozícia sa kvôli požiarom pýta premiéra, či môže spávať

Grécky premiér Alexis Tsipras obvinil opozíciu, ktorá podľa neho zneužila jednu z najhorších prírodných katastrof v krajine. Lesné požiare si vyžiadali 91 obetí a opozičný poslanci chcú, aby ministri prevzali zodpovednosť a odstúpili zo svojich funkcií.

Komisár pre životné prostredie Karmenu Vella v tejto súvislosti upozornil, že extrémne poveternostné podmienky, ako aj dlhotrvajúce suchá a vlny horúčav pomáhajú pri šírení prírodných požiarov a sťažujú ich hasenie.

„Viac než 90 percent všetkých lesných požiarov je spôsobených ľudskou činnosťou. Preto orgány EÚ spolupracujú s členskými štátmi v oblasti prevencie a dbajú na to, aby boli občania a politickí činitelia lepšie informovaní o rizikách prírodných požiarov. Tiež musíme viac investovať do lesného hospodárstva, aby sme zabezpečili najlepšie postupy v celej EÚ,” opísal situáciu komisár.

Pripomenul, že rok 2018 znovu presvedčil o tom, že je potrebné vynaložiť veľa práce v oblasti prevencie.

Najkritickejšie sú jún a október

Spoločné výskumné centrum (JRC) Európskej komisie pomocou svojich vedeckých metód nepretržite monitoruje prírodné požiare v Európe a poskytuje potrebné údaje prostredníctvom Európskeho informačného systému o lesných požiaroch.

Z údajov JRC za posledné roky vyplýva, že počet i intenzita požiarov stúpajú.

2017: Rok extrémnych výkyvov počasia

Suchá, záplavy, požiare, vlny horúčav, hurikány… rok 2017 bol plný extrémnych výkyvov počasia. Len v Spojených štátoch spôsobili katastrofy vyvolané počasím a klímov škody za viac ako 300 miliárd dolárov.

Najnovšia správa Komisie naznačila jasný trend smerujúci k dlhším obdobiam požiarov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, keďže k požiarom dochádza nielen v suchých a horúcich letných mesiacoch (júl až september), ale aj mimo tohto obdobia.

V roku 2017 boli najkritickejšími mesiacmi jún a október, keď smrteľným požiarom čelili obyvatelia Portugalska a severného Španielska.

Komisia pripomenula, že najpostihnutejšou oblasťou ostáva aj naďalej oblasť okolo Stredozemného mora. Nezvyčajne suché letá v strednej a severnej Európe sa však tento rok prejavili veľkými požiarmi aj v krajinách, ako sú Švédsko, Nemecko či Poľsko, ktoré v minulosti zažili podobných požiarov len veľmi málo.

Najviac pomáhali Grécku a Švédsku

Väčšinu prírodných požiarov v roku 2017 (a v minulých rokoch), spôsobila ľudská činnosť – neudržateľné postupy obhospodarovania lesov, degradácia ekosystémov či výsadba ľahko vznetlivých druhov lesných drevín. Komisia preto zdôraznila, že kľúčovým prvkom v boji proti prírodným požiarom je prevencia.

Riziko požiarov podľa správy Komisie môžu znížiť primerané postupy obhospodarovania lesov a využívania pôdy a tiež lepšia informovanosť a zlepšovanie odbornej prípravy miestnych komunít, politických činiteľov a zainteresovaných strán.

Teplejší vzduch, menej vody a viac tornád. Slovensko sa musí prispôsobiť zmene klímy

Envirorezort zverejnil aktualizovanú stratégiu adaptácie na klimatické zmeny. V energetike zdôrazňuje úlohu obnoviteľných zdrojov a zemného plynu, jadrovú energiu nespomína.

Komisia zdôraznila, že v roku 2018 sa pri lesných požiaroch v Európe päťkrát aktivoval mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany, pričom najmä Švédsku a Grécku bola poskytnutá značná podpora zo zahraničia.

Počas uplynulého leta sa celkovo zmobilizovalo šesť vrtuľníkov, 15 iných lietadiel a vyše 400 hasičov a ďalších príslušníkov hasičských zborov. EÚ poskytla 1,6 milióna eur na pokrytie dopravných nákladov a na presun podpory do postihnutých krajín.

Na žiadosť členských štátov sa v rámci vesmírneho programu Copernicus vypracovalo vyše 139 satelitných máp oblastí lesných požiarov, ktoré pomohli záchranárom v ich činnosti.

Únia pri hasení požiarov vo Švédsku vykonala najväčšiu operáciu civilnej ochrany

Na rozsiahlej operácii spolupracovalo vyše 360 pracovníkov protipožiarnej ochrany z ôsmich krajín.