V strednej Európe vraj vyčíňajú monzúny

Zdroj: TASR; autor: AP/Alik Keplicz

Minimálne 11 obetí si už vyžiadali víkendové záplavy na území Strednej Európy. Najviac postihnutou oblasťou bolo poľské mesto Bogatynia v juhozápadnom regióne krajiny pri hraniciach s Českou republikou. Výdatné dažde vytvorili cez víkend na rieke Nise silnú záplavovú vlnu. Hladina rieky dosahovala až sedem metrov, čo je o 4 a pol metra viac ako jej normálny stav.

V Českej republike dosiahnu odhadované škody takmer 4 mld. CZK (161,5 mil. eur). Bez elektrickej energie zostalo počas povodní 1000 domácností a bez zemného plynu 4000 domovov. Voda u našich západných susedov opadla v pondelok a zanechala po sebe zničené domy a strhnuté mosty.

Záplavy postihli tiež Nemecko. Príval vôd najviac zasiahol spolkovú republiku Sasko v povodí rieky Nisa, kde vláda evakuovala 1400 obyvateľov. Škody sa aj tu vyšplhali na niekoľko miliónov eur.

Podľa niektorých klimatológov, ktorých cituje taliansky denník La Republicca, sa nad Európou vytvárať monzúnové dažde. Podľa nich sa súčasný stav už nedá vysvetľovať mimoriadnymi búrkami. Globálne otepľovanie spôsobuje nárast teploty a objemu horúceho vzduchu, ktorý prúdi od Sahary. Na západne sa stretne so studeným vzduchom prúdiacim zo severného Atlantiku a vznikne typické monzúnové počasie s masívnymi dažďami. Príkladom sú záplavy v strednej Európe, kde sa priemerné množstvo zrážok zdvojnásobilo. Na východnej strane sa teplý vzduch nestretá so žiadnym odporom a spôsobuje obrovské horúčavy a požiare, aké môžeme v tomto roku pozorovať v Rusku.

Momentálny stav sa v budúcnosti pravdepodobne zhorší. Extrémne výkyvy počasia sa dajú podľa vedcov zmierniť len aktívnymi protiopatreniami. Nedávna katastrofa môže ovplyvniť nastávajúcu klimatickú konferenciu v Cancúne, ktorá sa má konať koncom roka a prispieť ku konkrétnejším výsledkom rokovaní.