Vedci vidia spojenie medzi otepľovaním a hurikánom Sandy

Teploty hladiny vody pri východnom pobreží USA boli takmer o 3°C teplejšie než je jesenný priemer a priblížili sa rekordným údajom. Z toho 0,6 °C možno podľa Dim Coumou, analytika pre zemské systémy na Potsdamskom inštitúte pre výskum klimatických dopadov, prepojiť na globálne otepľovanie.

„Má to vplyv na intenzitu búrky, pretože ak sú teploty morskej hladiny vyššie, teplota atmosféry nad ňou bude tiež vyššia a vzduch zadržiava viac vlhkosti,“ vysvetlil pre EurActiv. „To môže zosilniť zrážky a samotnú búrku,“ dodal.

Coumou ale priznal, že len ťažko by bolo možné, ak vôbec, presne určiť, ktoré časti oteplenia oceánov a morí s spôsobené antropogénnymi faktormi, čiže ľudskou aktivitou, a ktoré nie.

V štúdii, ktorú vydal v júni vo vedeckom časopise Nature Climate Change, sa uvádza, že „antropogénny otlačok možno sledovať v zmenách horných teplôt oceánu“. Globálne otepľovanie ale podľa očakávaní mohol zväčšiť aj rozdiel medzi rýchlosťou vetra a jeho smerom na krátke vzdialenosti, čo by znamenalo redukciu počtu a intenzity búrok v budúcnosti.

Hurikán Sandy bol však mimoriadny vo svojom rekordnom hybridnom charaktere, keď sa v ňom spojil tropický cyklón s prvkami zimnej búrky.

Podľa niektorých vedcov k podobným extrémnym udalostiam môže prispievať aj rekordné roztopenie ľadovej pokrývky v Arktíde počas leta, avšak overenie tohto predpokladu si ešte vyžiada ďalší výskum.

Dim Coumou uviedol, že oveľa ľahšie sa nachádza prepojenie globálneho otepľovania na extrémne suchá a vlny horúčav, najmä v suchších oblastiach ako Stredomorie.

Hedegaard: Extrém je novým štandardom

Vo svojom nedávnom príspevku eurokomisárka pre klimatické opatrenia Connie Hedegaard napísala: „Vyzerá to tak, že kedysi jednorazové epizódy extrémneho počasia sa stávajú novým normálom.“

Pripomenula, že minulé leto bolo podľa záznamov v USA dosiaľ najhorúcejším, rekordne vysoké teploty potrápili aj strednú a východnú Európu, vo Veľkej Británii zase zaznamenali dosiaľ najdaždivejšie leto, taktiež severnú Indiu zasiahli veľmi silné dažde a napokon USA a východ Afriky zasiahli najhoršie suchá za desiatky rokov.

Údaje zo satelitu Európskej vesmírnej agentúry zase potvrdzujú, že v septembri sa hrúbka ľadu v Arktíde dostala na rekordnú úroveň.

Kancelária komisárky Hedegaard odmietla komentovať otázku potenciálneho prepojenia medzi hurikánom Sandy a klimatickou zmenou.

Komisárka pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgieva, ale vo svojom stanovisku uviedla: „Hurikán Sandy je len ďalším príkladom zvyšujúcej sa intenzity a frekvencie prírodných katastrof.“

Oettinger: Dúfajme a počkajme

Na otázku bruselského EurActivu, či rastúca frekvencia extrémnych udalostí by mala viesť k tomu, že opatrenia na zmiernenie klimatickej zmeny v EÚ a USA získajú prioritnejšiu pozíciu, eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger reagoval, že ide o trik.

„Je to extrémna a zaujímavá otázka,“ povedal. „Po prvé, dúfajme, že nedôjde k žiadnej katastrofe a že naši americkí partneri prežijú v regióne štátu New York čo najlepším spôsobom. Po druhé, počkajme a uvidíme čo prinesú voľby budúci týždeň,“ uviedol.

Tým, že USA a Čína vypúšťajú 45 % svetových emisií oxidu uhličitého a EÚ 12 %, je podľa neho angažovanie USA nevyhnutné. „Potrebujeme záväzky a musíme hľadieť na globálnu rovnováhu aj za naše hranice,“ dodal.

V súvislosti s nadchádzajúcimi opatreniami EÚ v oblasti energetickej bezpečnosti Oettinger tiež poznamenal: „Ak dovážame všetok náš plyn z Ruska a naši ruskí partneri musia svoje budovy vykurovať starými uhoľnými elektrárňami, nie je to dobré partnerstvo pre naše výzvy klimatickej zmeny.“

Obama „prekvapený“ prehliadaním klímy v kampani

S blížiacim sa hurikánom Sandy prezident Barrack Obama v sobotu (27.10.) v rozhovore pre interview v rámci svojej predvolebnej kampane prvýkrát hovoril o globálnom otepľovaní. Uviedol, že „dám bol prekvapený tým, že sa to nepreberalo v rámci žiadnej debaty“ s republikánskym kandidátom Mitt Romneym.

Podľa reakcií na blogu ale environmentalisti s nedôverou hľadia na to, že prezident považoval za nutné, aby túto otázku nadhodil moderátor debaty alebo jeho oponent.

Obama v rozhovore pre MTV uviedol: „Náš pokrok vpred nie je tak rýchly ako je potrebné a toto je problém ktorý budú musieť riešiť budúce generácie, diváci MTV, ešte viac ako staršia generácia, takže ide o kritickú záležitosť.“

USA neratifikovali Kjótsky protokol a Obama nedávno  naznačil, že dôležitejšie ako dohoda o budúcich záväzných cieľoch bude výskum a inovácie. „Na to, aby sme vyriešili celý tento problém, budeme musieť mať určité technologické prelomy,“ uviedol. Rozvojové krajiny a rastúce ekonomiky sa naďalej spoliehajú primárne na výrobu elektriny z uhlia a ďalších fosílnych palív.