Veľká emisná lúpež mohla dosiahnuť až 28 miliónov eur

„Predtým sa nikdy neukradli dva milióny povoleniek,“ uviedla Maria Kokkonen, hovorkyňa eurokomisárky pre opatrenia na ochranu klímy Connie Hedegaard, „Toto je najväčšia [krádež].“

V stredu, 19. januára o 7. hodine večer, Komisia na týždeň pozastavila tranzakcie na spotových uhlíkových trhoch po tom, čo zmizli povolenky z českého národného registra a registre zablokovali tiež Grécko, Estónsko, Poľsko a Rakúsko.

Ukradnuté povolenky, ktoré tvoria asi 0,02% celkovej hodnoty EU ETS, boli v priebehu niekoľkých minút speňažené na spotových trhoch.

Škandál otvoril otázky o tom, koľko pozornosti niektoré štáty venujú bezpečnosti EU ETS. Jos Delbeke, generálny riaditeľ Komisie pre klimatické opatrenia, uviedol: „Nemám slov na to, akú nedbalosť niektoré štáty preukazujú.“

Hovorkyňa Maria Kokkonen sa pre EurActiv vyjadrila: „Neustále sme na členské štáty naliehali, aby zvýšili svoje bezpečnostné opatrenie…Je to v ich záujme chrániť svoje spoločnosti. Máme 14 členských štátov, ktorých registre nie sú aktualizované čo sa týka bezpečnostných opatrení.“

Všetky národné uhlíkové registre EÚ zostanú uzavreté až kým sa neposilnia identifikačné protokoly problematických počítačových systémov.

„Čím skôr zvýšia svoje bezpečnostné opatrenia, tým skôr môžeme znovu otvoriť systémy,“ povedala Kokkonen.

Trevor Sikorski z Barclays Capital predpokladá, že uzatvorenie účtov by mohlo obchodníkov s emisnými povolenkami stáť 70 miliónov eur za týždeň.

Hackeri získali prístupové heslá investorov

Predpokladá sa, že pri krádeži šlo o mix počítačového hackerstva a phisingu. Páchatelia vytvorili falošné webstránky, ktoré presne kopírovali legitímne stránky, a cez ktoré vylákali investorov k poskytnutiu prihlasovacích údajov. Vylákané heslá použili na prístup k povolenkách a za použitia fiktívnych identít ich predali na otvorených spotových trhoch. Komisia nevylučuje ani možnosť, že za podvod sú zodpovední obchodníci z niektorých firiem v rámci EU ETS.

Emisné povolenky v hodnote 475.000 eur, ktoré sa ukradli z českého registra sa previedli na účet v Estónsku, ktoré svoj register uzavrelo medzi prvými.

Neprijaté bezpečnostné opatrenia škodia reputácii ETS

Po sérii minuloročných podvodov s DPH a phisingom, navrhla Komisia prijať prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Viacero členských štátov ich ale neimplementovalo s odôvodnením, že si to nemôžu dovoliť.

Nemenovaný predstaviteľ Komisie poukázal na to, že desiatky tisíc eur, ktoré by sa vynaložili na bezpečnosť, mohli zabrániť stratám miliónov eur. „Je to tiež otázka národného imidžu,“ povedala EurActivu hovorkyňa Komisie Maria Kokkonen.

Podľa Stig Schjolseta, analytika Point Carbonu, zablokovanie spotových trhov tiež zníži objem termínových obchodov. „Určite je to veľmi zlé pre dôveru,“ uviedol pre EurActiv. „Tiež je to veľmi zlé pre reputáciu uhlíkového trhu, pretože dopĺňa podobné incidenty, ktoré sme tu už mali za v posledných rokoch,“ dodal.

Podľa Schjolsetových odhadov členské štáty neimplementovali dohodnuté bezpečnostné aktualizácie kvôli nedostatku ľudských zdrojov a financovania a tiež uprednostnení iných otázok.