Vlci príčinou žaloby proti Švédsku

Joe Hennon, hovorca eurokomisára pre životné prostredie Janez Potočnika, pre EurActiv uviedol, že podľa komisára je tohtoročná lovecká sezóna (15.1.-15.2.), umožňujúca 6747 poľovníkom odstreliť 20 vlkov, porušením smernice o biotopoch. Vypočutie ohľadom konania vo veci porušenia predpisov vy sa mohlo uskutočniť už 27. januára.

„V decembri sme švédskemu ministrovi životného prostredia poslali list, v ktorom sme jasne uviedli, že ak lov prejde, nebudeme mať inú možnosť než začať proti Švédsku konanie,“ povedal hovorca a dodal: „Vlk je chráneným druhom a zabíjať chránené druhy nie je povolené.“

Vlkom v Švédsku až do 90. rokov hrozilo vyhynutie, neskôr sa na severe krajiny začal ich počet zvyšovať. V súčasnosti sa ich množstvo odhaduje na 200 kusov a majú obmedzený unikátny genofond.

Ich lov rozdelil krajinu na dva póly – zvieratá majú širokú podporu verejnosti a úrad premiéra zaznamenal tretí najvyšší počet protestných žiadostí, ktoré odstrel odsúdili. Mnoho mladých sa zapojilo do kampane na záchranu vlkov a aktivisti za práva zvierat sa vyhrážali použitím násilia.

Na druhej strane, obyvatelia okresov, kde sa vlci rozšírili, a poľovnícke združenia požadovali ešte vyššiu kvótu odstrelu.

Lovci losov, ktorí tvoria síce len 6% populácie ale zároveň silnú lobistickú skupinu v krajine, sú pobúrení najmä kvôli častým útokom vlkov na ich lovecké psy.

Po 40-ročnom zákaze lovu vlkov, bol v roku 2010 povolený odstrel 27 zvierat. Ďalšieho vlka nad rámec kvóty zastrelili „nedopatrením.“ Súčasný premiér Fredrik Reinfeldt a minister financií Anders Borg sľúbili obnovu lovu na vlkov aj v minuloročnej predvolebnej kampani.

Jedným z možných kompromisov sporu by bolo vypustiť na severe Švédska vlky o zoologických záhrad, čím by sa posilnil genofond divých zvierat. S tým ale nesúhlasia ochranári zvierat.

„Najlepším riešením by bolo nechať vlkov, aby nasledovali svoju prirodzenú migračnú trasu smerom na juh…To je ale ťažké, pretože mnoho z nich počas cesty zmizne, a to kvôli nelegálnym poľovačkám,“ povedal Tom Arnbom z organizácie WWF.

Podľa úradov pytliaci ročne zabijú 25 – 35 vlkov. Švédsky minister životného prostredia Andreas Carlgren minulý pondelok oznámil prísnejšie opatrenia proti nelegálnym poľovačkám na vlky.