Vojna o vodu začala

Globálna vodná kríza

Španielska vláda pristúpila k bezprecedentnému kroku. V stredu zakotvil v barcelonskom prístave prvý tanker vezúci 23 miliónov litrov pitnej vody, čo predstavuje množstvo, ktoré vystačí pre 180 tisíc ľudí na jeden deň.

Katalánsko, najbohatší región Španielska, postihlo najväčšie sucho za posledných 60 rokov. Rezervoáre pitnej vody sú na štvrtine celkovej kapacity, pričom leto sa ešte poriadne nezačalo. Nasledujúce tri mesiace pripláva do Barcelony 18 lodí z blízkeho prístavu Tarragona, z francúzskeho Marseille a juhošpanielskej Almeríe. Španielov to bude každý mesiac stáť 22 miliónov eur. 

Zástupcovia biznisu a niektorí ďalší kritici tvrdia, že krízový plán tankerových dodávok, ktorý sa realizuje, poškodí imidž Katalánska a nerieši problém komplexne. Katalánska federácia obchodu považuje tento postup za zlyhanie vlády.

Problém vody je v Španielsku spolitizovaný. Socialistická vláda pristúpila na presmerovanie časti vody z rieky Ebro z regiónu Aragónsko do Katalánska (obe autonómne vlády vedú vládni socialisti). To sa nepáči južným regiónom orientovaným na poľnohospodársku produkciu a turizmus Murcii a Valencii, ktoré žiadali o to isté. Oba regióny pod kontrolou opozičnej stredo-pravej Ľudovej strany tvrdia, že rozhodnutie vlády v Madride má politické pozadie. Španielske médiá hovoria o „vojne o vodu“. 

Vláda José Rodriguez Zapatera po nástupe v roku 2004 stopla plány bývalej Aznarovej vlády na kopletné presmerovanie vody z rieky Ebro do južných oblastí, ktoré trápi sucho. V súčasnej situácii je vláda nútená tento plán uplatňovať v obmedzenej forme.

V Španielsku už bežia aj projekty na desalinizáciu morskej vody. Jedno takéto zariadenie už funguje na juhu a ďalšie sa stavia práve v Katalánsku. Malo by byť schopné vyprodukovať pitnú vodu na dve mesiace v roku.

„Sucho a nedostatok vody už nie je problém, ktorý postihuje len krajiny mimo EÚ. Je to tiež problém Európy“, konštatoval britský europoslanec Struan Stevenson (EPP-ED), ktorý zorganizoval v Európskom parlamente hearing o dezerifikácii. V tomto procese ide o degradácie územia na púštnu či polopúštnu oblasť, v každom prípade veľmi chudobnú na vodné zdroje.

Voda sa stáva čoraž vzácnejím zdrojom. Medzinárodná konferecnia by mala podľa Stevensona identifikovať poučenie z prípadov vysychajúceho Aralského jazera a cezhraničných riek v Kazachstane, kde zlé riadenie a využívanie vodných zdrojov prispelo k súčasnej situácii. „Tí čo sa nepoučia z histórie sú odstúdení ju zopakovať“, povedal. Zlý manažment vodných zdrojov môže v budúcnosti narobiť aj Európe veľké problémy.

Aj súčasnú potravinovú krízu je podľa odborníkov nutné riešiť s prihliadnutím na proces dezertifikácie. Ceny potravín budú naďalej rásť, ak nesústredíme pozornosť na udržateľný manažment pôdy, odzenlo na parlamentnom hearingu.