WikiLeaks: USA chceli potrestať Úniu za GMO

V náväznosti na zákaz vstupu geneticky modifikovanej kukurici americkej firmy Monsanto (MON 810) na francúzsky trh, navrhlo veľvyslanectvo v Paríži koncom roku 2007 zahájiť odvetnú obchodnú vojnu proti krajinám, ktoré nesúhlasia s pestovaním a predajom GMO. Plodina má autorizáciu na vstup na celoeurópsky trh.

„Zastúpenie v Paríži odporúča vytvoriť zoznam odvetných opatrení, ktoré zasiahnú EÚ ako celok, nakoľko ide o kolektívnu zodpovednosť, ktorá sa ale tiež zameria na hlavných vinníkov,“ napísal 14. decembra 2007 veľvyslanec Craig Stapleton, ktorý bol blízkym priateľom vtedajšieho amerického prezidenta.

Dodal, že „opatrenia by nemali byť zlomyseľné, ale musia byť dlhodobo udržateľné, pretože nemôžeme očakávať skoré víťazstvo.“

Stapleton sa obával, že tento zákaz by sa mohol stať precedentom aj pre ďalšie rastliny s geneticky modifikovanými zložkami Francúzsko by sa mohlo stať vzorom v prístupe k poľnohospodárskej biotechnológii v Európe a environmentálnej regulácii obecne.

„Ak padne Španielsko, bude nasledovať zvyšok Európy“

Ďalšia americká depeša z mája 2009 navrhuje, aby Washington a Madrid úzko spolupracovali v stratégii rozvoja geneticky modifikovaných plodín. Uvádza sa v nej napríklad, že vtedajší španielsky štátny tajomník pre životné prostredie Josep Puxeu požiadal USA „naďalej tlačiť na Brusel, aby umožňoval členským štátom využívať biotechnológiu v poľnohospodárstve.“

„Ak padne Španielsko, bude nasledovať zvyšok Európy,“ uvádza sa v zverejnenom dokumente.

Španielsko bolo prvou krajinou EÚ, v ktorej sa pestovala geneticky upravená kukurica a v súčastnosti kultivuje asi 75% plodiny MON 810 v Únii.

Vatikán pod tlakom

Decembrová depeša z ambasády vo Vatikáne uvádza, že predstavitelia pápežského štátu „vo veľkom podporujú“ GMO rastliny ako prostriedok obživy pre hladujúcich, ale zároveň sa nestavajú proti biskupom, ktorí s týmto prístupom nesúhlasia.

Veľvyslanectvo preto naďalej lobovalo vo Vatikáne v prospech GMO, dúfajúc, že sa im v Ríme podarí kritikov z radov cirkvi presvedčiť o výhodách geneticky modifikovaných rastlín v rozvojových krajinách.

Motívy kardinála

V inej depeši sa odhaľujú zaujímavé motívy jednotlivých aktérov. „Najväčší spojenec vo Vatikáne“ taliansky kardinál Renato Martino, šéf Pontifikálnej rady pre spravodlivosť a mier, napríklad spolupracoval s americkým zastupiteľstvom, aby vynahradil svoj predchádzajúci odmietavý postoj k vojne v Iraku.

„Zástupca kardinála Martina nám nedávno oznámil, že kardinál s vatikánskou ambasádou spolupracuje v otázke biotechnológie, aby čiastočne kompenzoval svoj nesúhlas s vojnou v Iraku a zachoval dobré vzťahy s americkou vládou. Podľa nášho zdroja sa kardinál Martino necíti ďalej nasledovať tento prístup,“ píše sa v depeši.

GMO na Slovensku

Na Slovensku, rovnako ako v celej Únii, sú výrobcovia i predajcovia povinní označovať výrobky, ktoré obsahujú GMO. Väčšinou to uvádzajú v zložení výrobkov. Geneticky upravenú kukuricu, sóju či repku obsahujú napríklad niektoré kuchynské oleje.

Pestovanie geneticky modifikovaných rastlín upravuje zákon 184/2006 Z.z. a vyhláška ministerstvo pôdohospodárstva č. 69/2007 Z.z., dostupné na internetovej stránke ministerstva.