Podpora biopalív stojí na „alternatívnych faktoch“

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

wood

zdroj: pixabay.com

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Biohospodárstvo

Pri príležitosti medzinárodného dňa lesov (21. marec) píše o ich dôležitosti a ohrození aktivistka z mimovládnej organizácie Fern, Linde Zuidema

Oslavovať medzinárodný deň lesov je chvályhodné. Odkaz, ktorý tento rok vyslala organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) – zodpovedná za propagáciu tohto dňa – je však alarmujúci.

FAO vyhlasuje, že „drevo je palivom budúcnosti“.  Zdôrazňuje, že drevo a drevný odpad (biomasa) by sa mohlo využívať ako zdroj energie či palivo v našej doprave.

Pre veľa ľudí na svete je drevo tradičným a kľúčovým zdrojom energie, bez ktorého by neprežili. Viac a viac krajín však využíva biomasu z dreva ako obnoviteľný zdroj energie na priemyselnej úrovni, zdanlivo ako „zelenú alternatívu“ k fosílnym palivám.

Približne 65 % energie z obnoviteľných zdrojov v EÚ pochádza zo spaľovania biomasy – tri štvrtiny ktorej je z dreva.

Opozícia

Odkaz FAO prichádza v momente rastúcej opozície voči neobmedzenému využívaniu dreva na kúrenie či ako zdroj energie. 46 mimovládnych organizácii dnes zverejnilo spoločný list, v ktorom kritizujú FAO za podporu bionergie a za to, že ignoruje vážne negatívne dopady, ktoré nadmerné spaľovanie dreva má na klímu, zdravie ľudí, lesov a životného prostredia.

Nedávna štúdia britského think-tanku Chatham House ukázala, že využívanie dreva na výrobu elektrickej energie môže v konečnom dôsledku oslabiť boj proti globálnemu otepľovaniu.

Jej jasný záver bol: „Súčasné pravidlá na využívanie biomasy sú nevhodné a vyžadujú si podstatné zmeny, aby sa zabezpečilo, že prispievajú k zmierneniu klimatických zmien, a nie naopak“.

„Alternatívne fakty“

Tento záver potvrdzuje aj profesor William Moomaw, popredný autor Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), ktorý minulý týždeň vyhlásil, že bioenergetický priemysel tlačí „alternatívne fakty“. Jednoznačne kritizoval aj argument udržateľnosti emisií (carbon neutrality).

„Ešte pred šiestimi rokmi som podporoval predstavu, že keďže vyrastie nový strom, je to uhlíkovo neutrálne. Je to tak upokojujúce. Je to však ako tvrdiť, že som na účte mal 100 tisíc, ktoré som minul na nové Ferrari, ale bude to v poriadku, pretože počas môjho života ešte niekedy budem mať 100 tisíc v banke. Takéto rozmýšľanie je znepokojujúce,“ povedal pre BBC.

„Ženám v Afrike hovoríme, že ak vyrúbu strom na to, aby si mohli uvariť večeru, je to odlesňovanie a máme na to aj právne predpisy. Ak však britská vláda poskytne pol miliardy libier na spaľovanie biopalív zo stromov zo severnej Ameriky, ktoré prepraví cez oceán, je to bez emisií. To nesedí!“ upozornil.

Ak FAO svojim sloganom volá po väčšom spaľovaní dreva, svet by ho mal ignorovať.

Je to obzvlášť dôležité z pohľadu EÚ, ktorá v súčasnosti pripravuje plán pre udržateľnú bioenergiu pre obdobie po roku 2020. Bez ohľadu na to, aké „alternatívne fakty“ o udržateľnosti emisií počúvame, našu atmosféru neoklameme.

 

Pôvodný text v angličtine nájdete na tejto linke.